Karpuz Diyeti İle Sağlıklı Kilo Verin

karpuz diyeti
  • Mesut YEŞİLYURT

Sıcak havaların ve yaz mevsiminin etkisi ile herkeste diyet arayışı ve hızlı kilo verme yolları aranmaya başladı. Bir an önce kilo verdiren bir çok diyet yöntemi bilinse de bunların çoğu genellikle sağlık sorunları ile sonuçlanıyor. Bu nedenle diyet araştırmasında hızlı kilo verdiren yöntem arasak da sağlığımızdan ödün vermeden, diyetisyen ve doktorların önerisi doğrultusunda hareket etmemiz gerekir.

karpuz diyeti

karpuz diyeti

Son zamanların en çok önerilen ve hızlı kilo verdirdiği için sevilen diyetlerinden biri de karpuz diyetidir. Özellikle sıcak yaz günlerinde daha kolay ve keyifli bir diyet olarak biliniyor.
Karpuz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
Uzmanlar karpuz içinde yüksek miktarda şeker olduğundan dolayı bu diyetin önerilen dozlarda yapılmasının daha sağlıklı olduğu konusunda uyarıyor. Prostat ve kalp rahatsızlıkları konusunda etkili olan laykopen içeriği ile karpuzun son zamanlardaki çalışmaları sonucunda da kemir sağlığı konusunda da etkili olduğu saptandı. Aynı zamanda karpuzun yüksek mitardaki su içeriği ile de spor ile birlikte diyet yapan insanların su ihtiyacına karşılık veriyor. 150 gram karpuzda sadece 45-50 kalori mevcut. Vücudumuzda bulunan zararlı maddelere ve bakterilere karşı koruyan C vitamini açısından da zengin olan karpuz gün içinde minimum 150 gram tüketildiğinde vücudun günlük C vitamini ihtiyacını karşılıyor.
Özellikle diyet kapsamında karpuzun gün içinde tüketilen miktarına dikkat edilmesi gerekiyor. Karpuzun içinde bulunan fruktoz (meyve şekeri) sebebiyle fazla miktarda tüketiminde kilo aldırabilir özelliğe sahiptir. Özellikle şeker hastalığına sahip kişilerin karpuz tüketimine çok dikket etmesi gerekir. Kan şekeri hızlı yükselen kişiler bir süre karpuz tüketimine ara vermelidir.
Karpuzun Yanında Tüketilmesi Önerilen Besinler
Kan şekeri hızının yükselmemesi için karpuzun yanında tüketilen besinlere de dikkat edilmelidir. Karpuzun yanında karbonhidrat içerikli besin tüketimi kan şekerini dengeler. Bunun içinde Türk kültürü tarafından çok sevilen peynir ve karpuz ikilisi önerilen ve sevilen bir beslenme şeklidir. Karpuz yanında peynir tüketilmesi kan şekerinin daha yavaş yükselmesini, daha yavaş düşmesini sağlar.
Karpuz ve peynir ile diyet konusunda dikkat edilmesi gereken 3 nokta vardır. Gün boyunca sadece karpuz ve peynir ile tüketilmesiyle tek besin tüketimi gerçekleşir ve verilen kiloların alınmasına neden olur. Aynı zamanda sadece bu ikilinin tüketilmesi ile gün içinde yeterli mineral ve vitamin alınmaz. Aynı zamanda uzun dönemde sağlık sorunları meydana gelebilir.
Gün içerisinde sadece peynir ile beslenmek, vücudun mineral açısından eksik kalmasına neden olur. Bundan dolayı gün içinde tavuk, balık veya et tüketimine de yer verilmelidir.
Karpuz ile birlikte ekmek tüketmek karbaonhidratın fazla alınmasından dolayı kilo almaya sebebiyet verebilir. Kilo vermek isteyen, karpuz diyetine başvuran kişilerin gün içindeki öğünlerin hepsinde ekmek tüketmemesi önerilir.
Karpuz ve Peynir Diyeti İçin Önerilen Program:
25-35 yaş aralığında olan ve sağlık sorunu olmayan kadınlar için önerilen bir programdır. Beslenme programı kişiden kişiye değişiklik gösterir, bu nedenle kişi kendine uygun dozda programı düzenleyebilir.
Kahvaltı için: 8 yemek kaşığı müsli, 1 su bardağı süt
Ara öğün için: 4 adet kayısı veya 1 tane şeftali
Öğle için: 200 gram karpuz, 1 dilim beyaz peynir ve 1 dilim tam buğday ekmeği
Ara öğün: 1 kutu meyveli yoğurt veya 1 su bardağı süt veya 10-15 adet fındık veya 3 tane tam ceviz
Akşam için: 100 gram tavuk veya 100 gram balık ızgara veya 2 adet et köfte, 4 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği, 1 dilim tam buğday ekmeği, bol salata
Ara öğün: 200 gram karpuz, 1 dilim beyaz peynir
(Yatmadan en az 2 saat önce bir şeyler yenmelidir.)

Bir önceki yazımız olan Tarkan Beni Çok Sev Şarkı Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI