Sağlık

Karpuzun Faydaları Nelerdir ?

Karpuz, kabakgiller ailesinden , sürüngen gövdeye sahip, otsu ve yıllık bir bitkidir. Toprak üzerine yayılır , sarı renkli çiçekler açar ve iri meyveleri vardır. İçeriğinde bulunan %90’a yakın su oranıyla en fazla su bulunduran meyvelerdendir.

Karpuzun Bilinmeyen Faydaları;

Karpuz vücudumuz için oldukça yararlıdır, içeriğinde bulunan ‘’Beta-karoten’’ maddesi ile A,B1,B2, ve C vitamini deposudur. Aynı zamanda iyi bir demir kaynağıdır. Yüksek su oranı ile böbrek fonksiyonlarını düzenler , idrar oranını arttırarak vücudumuzda bulunan ve bir hayli zararlı olan üre ve ürat tuzları gibi atıkların kanımızdan ayrışmasını kolaylaştırır. Mesane ve böbreklerimizde bulunan kum ve taşların dökülmesine destek sağlar. Yüksek okarpuzranda ‘’Likopen’’ bulundurur. Yapılan araştırmalar sonucunda, Likopen maddesinin kalp ritmini ve tansiyon faaliyetlerini düzenlediği , göz sağlığını koruduğu, diyabet, kanser ve halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz riskini düşürdüğü görülmüştür. Karpuz özellikle bağırsak kanserinin önüne geçer. Karpuz çekirdekleri ise içeriğinde bulunan ‘’Cucurbocitrin’’ adlı madde ile kan basıncını ve böbrek fonksiyonlarını düzenler. Çocuklarınız içinse karpuz, kemik gelişiminde danışmanız gereken besin kaynakları arasında yer almaktadır. Yetişkin ve çocuklar için vücut fonksiyonlarının düzenlenmesi adına çok yararlı olmasına rağmen içeriğinde bulunan yüksek potasyum tehlikesi ile şeker ve böbrek hastalarının tüketimine özen göstermesi gerekir.

Yemekten Önce Spordan Sonra ;

Yaygın olarak bilinenin aksine karpuzun yemekten önce yenilmesi daha yararlıdır, vücuda daha çok faydası olur. Yemek üzerine yenildiği zaman hazımda zorluk çıkarır , vücuda ise yararı ciddi ölçüde azalır. Spor sonrasında içilen karpuz suyu ise spor yaparken ortaya çıkan ağrıları azaltır , vücuda direnç verir, cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu nedenle karpuz suyu , sporcuların favori meyve sularındandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı