MaaşlarMeslekler

Kaymakam Nasıl Olunur? Kaymakam Maaşı Ne Kadar?

Devletin Kaymakamlık makamların da çalışan personelleri Kaymakam ismi ile anılmaktadır. Kaymakam nasıl olunur ve kaymakam maaşları ile ilgili detaylı bilgiler vererek bu konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak ve kaymakam olma gibi bir düşünceniz var ise bu konuyu detaylı inceledikten sonra aklınızda ki tüm soruların cevabını almış olacaksınız. Şimdi gelelim kaymakam nasıl olunur konumuza.

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam olmak için bazı prosedürler mevcuttur. Bu detaylar sağlandıktan sonra kaymakam olunabilir. Fakat kaymakam nasıl olunur sorusunun cevabı oldukça önemli detaylar barınmaktadır. Kaymakam olmak için en önemli şartlar ise bir dört yıllık lisans mezunu olmak gerekir.

Hangi Bölümlerden Kaymakam olunur:

  • İktisat
  • İşletme
  • Siyasal Bilgiler
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fak.

ve YÖK tarafından denkliği kabul edilen eşdeğer bölümlerden mezun olan tüm lisans mezunları kaymakam olmak için gerekli olan sınava girme hakkına sahiptirler.

Kaymakamlık sınavına girmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. maddesinde yer alan şartları ve 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunun 2. maddesinde yer alan şartlara uygun olması gerekmektedir.

 Kaymakam Olmak Şartları Nelerdir? 

Kaymakam Kelime Kökeni

Kaim kelime anlamı olarak birinin yerine geçen anlamı taşımaktadır. Makam ise de kişi anlamı taşımaktadır. Burada anlaşılan ise de Kaim Makam, makam da duran kişi anlamına gelmektedir. Eskiden şimdiler de ki kaymakam kelimesinin asıl geliş ismi ise Kaim Makam olarak bilinmektedir. Bu isim günümüze Arapça dan geçmiştir. Türkçe dilinde ise de kaymakam olarak telaffuz edilmiştir.

Kaymakam Ne İş Yapar?

İlçeyi idare eden amir anlamına gelmektedir. İl de bulunan valinin sıfatı ile ilçe de bulunan en büyük mülki amirdir. İlçe de bulunana açılışlara, resmi törenlere başkanlık yapar. İlçeye ait tüm idari işlemlerden sorumludur. Belediye başkanı halk tarafından seçilir fakat ilçenin en büyüğü kaymakamdır ve kaymakama bağlıdır.

Merak Edilenler

Güncelleme: 18.09.2018

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı