Kehribar Kolyenin Bebekler İçin Faydaları

  • Mesut YEŞİLYURT

Yetişkinlerin de tercih ettiği ve son günlerde oldukça popüler olan kehribar kolye içerisinde kadminyum, kurşun gibi birtakım kimyasallar bulunur. Derimiz en büyük duyu organımızdır.  Kurşun ve kadminyum gibi kimyasallar deri vasıtasıyla kan dolaşımına geçer. Bebeklerin derileri yetişkinlere oranla daha incedir. Dolayısıyla kan dolaşımına etkisi daha hızlıdır.  Kehribar şifa amaçlı olarak kullanılsa da henüz gelişimsel dönemlerini tamamlamayan bebekler için tehlikeli olabilir.  Türk bilgini İbn-i Sina pek çok rahatsızlığın tedavisinde kehribardan yararlandığını çeşitli kitaplarında dile getirmiştir. Bu nedenle anneler tarafından bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için tercih edildiği görülür.

Kehribar kolyenin bebekler için faydaları ;

  • İçerisinde bulunan bazı maddeler nedeni ile doğal bir ağrı kesici özelliği olduğu söylenir.
  • Boğaz yanmaları başta olmak üzere çeşitli mide ve kulak yanmalarına da iyi geldiği söylenir.
  • Enfeksiyonları azaltan bir etkiye sahip olduğu söylenen yararları arasında bulunur. Diş çıkarma döneminde ağız suyu akmasını azatlığı da gözlemlenen etkilerindendir.

Kehribar Kullanımı: Kehribar paketini açtıktan sonra suda yıkayarak kurulayın. Daha sonra enerjisinden arındırmak amacı ile 3 ayda bir gece toprak kapta bekletin Sabah olduğunda ise akan ılık sudan geçirerek kurutun. Çocuklar için kullanımda ise uyurken çıkarılması mühimdir. Bebeklerde halhal, bileklik ya da kolye olarak kullanılabilir.

Vücut ısısına bağlı olarak şifa içeren yağları deri yoluyla kana geçecektir. Ağrıların giderilmesinde ve bağışıklıkların güçlendirilmesinde kullandığı bilinir. Özellikle bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde ağız suyu akmasını önler. Avrupa’da pek çok ülkede kullanıldığı gözlemlenmiştir. Kehribar kolyenin bebekler için faydaları çoktur. Ancak dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir.

Kehribar kolyenin bebekler için faydaları dönemden döneme değişebilir. Yeni doğan bebeklerde anne sütü alımı ile ilgili problemler, gaz sorunları gibi daha çok sorun ortaya çıkar. Bağışıklığı güçlendirdiğine inanıldığı için bu sorunların büyük ölçüde azaldığı söylenir

2-8 Yaş Arası Çocuklarda Kehribar Etkisi: Büyümenin oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştiği dönemdir. Bu dönmede eklemlerde birtakım ağrılar meydana gelir. Büyüme etkisi ile kol ve bacaklarda görülen ağrıların hafifletilmesinde kehribar kolyesi doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Büyüme Atakları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI