SağlıkYaşam

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin faydaları nelerdir, pek çok sebzeye göre daha az tüketilen bir besin kaynağı olmasının yanında düşük kalorisi ile sağlık açısından yararlıdır. Farklı tadının yanı sıra A, C ve K vitaminleri ile zengin özelliktedir. Yapraklarının yemeği tercih edilirken sapı da vitamin açısından zengindir.

Reklam Alanı

Kolestrolü ve kan basıncını düzenleyen özelliğiyle aynı zamanda kalp hastalarının da tüketimi özellikle önerilir.  Kilo vermek isteyen kişiler için de harika bir besin kaynağıdır. Yaklaşık 100 gram kereviz tüketimi sadece 16 kaloriye karşılık gelir. Sodyum ve potasyum deposudur.

Kerevizin Özellikleri Nelerdir?

Yüksek su oranı ile bilinen kereviz, kolay sindirilebilen özellikte bir besindir. Vücudun ihtiyacı olan su kerevizden de bir miktarda karşılanabilir. Alerjiler ile mücadele eder, vücudun temizlenmesinde etkilidir. Vücutta oluşan iltihaplanmaların kısa sürede temizlenmesi için bol miktarda tüketilmesi önerilir.

Kerevizin içeriğinde selinen, limonen gibi uçucu yağlar bulunur. Bu yağlar idrar söktürücü özelliği ile bilinir. Tohumunda ve sapında daha fazla bulunan bu yağlar, anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Kerevizin bol tüketimi, böbreklerde oluşabilecek toksik maddelerin veya enfeksiyonların temizlenmesinde etkilidir. Kereviz kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilen ve kilo verdirici özelliği ile bilinen bir sebze olmasının yanı sıra pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılması gereken içeriği zengin bir besindir.

Reklam Alanı

Kerevizin Bilinen Önemli Faydaları Nedir?

Kereviz pek çok hastalığın tedavisinde özellikle tüketilmesi gereken bir besindir. Cinsel sıkıntı yaşayan kişilerde de iktidarsızlığı gidererek cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. Özellikle 30 yaşını aşan erkeklerde bol miktarda kereviz tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda cilt güzelliği için ve iştah açmak için tercih edilebilir.

Bayanlarda da doğurganlığı arttırması sebebiyle tüketilmesi önemlidir. Öksürüğü kezer ve ağız kokusunu giderir. Ergenlik çağındaki gençlerde sivilcelerin temizlenmesinde ve cildin güzelleşmesinde etkilidir. Kanı temizler ve karaciğerde oluşacak sarılık ve şişkinliğin giderilmesinde etkilidir. Sinirsel yorgunluğu ve kanda meydana gelen stres hormonlarını azaltır. Fazla stresli ve öfkeli kişilerin bol miktarda tüketmesi önemlidir. Ayrıca yansiton, prostat ve şeker hastalığı olan kişilerde de faydalıdır. Kolesterolü ve hipertansiyonu düşürmede, mide ağrılarını gidermede etkilidir. B12 vitamini içeriğiyle de unutkanlık yaşayan kişilerde ayrıca faydalıdır.

Kerevizin Bilinen Yan Etkileri Nelerdir?

İnsanların tüketiminde gvenli ve faydalı bir besin olarak bilinir. Fakat bazı insanlarda nadiren görünen yan etkileri olabilir. Bunlar; psoralenlara karşı hassas olan insanlarda alerjik reaksiyonlar oluşması, ciltte kaşıntı, döküntü gibi etkilerdir. Kereviz doğal üretilen bir sebze olduğundan mantarlara karşı kimyasal ilaçlar ile üretilir. Bilinen bir diğer yan etkisi de kan basıncını düşürmesidir. Kan basıncı düşüklüğü gibi sıkıntı yaşayan kişilerde kereviz tüketimi kan basıncını daha da düşürebilir. İdrar söktürücü özelliği ile ishal olan kişilerde de kerevizin tüketilmesi  önerilmez.

Kereviz sağlıklı olan ve düzenli beslenmeye dikkat eden kişilerde tüketildiğinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Kerevizin pişirilmesinde de dikkat edilmesi gereken noktalar önlem alındıktan sonra sağlıklı bir şekilde, farklı yöntemler ile pişirilerek tüketilebilir. Kerevizin içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminlerden yeterli derecede faydalanabilmek için tüketilmesi gereken doz da önemlidir.

Yazar Ezgi ŞEKER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı