Sağlık

Kıl Kurdu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bilimsel adı “enterbius vermicularis” olan ve halk arasında “kıl kurdu” olarak bilinen parazitler bağırsaklara yerleşerek kişiyi rahatsız etmektedirler. Kıl kurtları çok ince, birkaç santim boyutlarında ve beyaz renkte parazitlerdir. Kıl kurdu temas yoluyla bulaşmaktadır. Bağırsaklara yerleşen dişi parazitler anüs kanalıyla bağırsaktan çıkar ve makat etrafına yumurtalarını bırakırlar. Bırakılan yumurtalar zamanla kaşınmaya sebep olmakta, kişi makatını kaşıdığında ise bu yumurtalar tırnakların arasında yer edinmektedirler.

Dış ortama oldukça dayanıklı olan yumurtalar uzun süre yaşayabilmektedir. Bu sebepten yumurtalar ile temas eden kişi ellerini yıkamadan ağzına götürdüğünü bağırsak kurdu enfeksiyonu kendini göstermektedir. Kıl kurdu enfeksiyonları fazlaca bulaşıcıdır. Temizlik kurallarına uymamak, el yıkama alışkanlığı kazanılmaması ve enfeksiyon kapan kişi ile ortak eşyaların kullanılması bulaşma riskini arttırmaktadır. Aynı sebepten yuva, kreş, öğrenci yurdu, huzur evi gibi toplu olarak yaşanan yerlerde enfeksiyonun kısa zamanda birçok kişiye bulaşması sıklıkla görülmektedir.

Kıl Kurdu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl Kurdu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Kıl kurdu enfeksiyonuna sahip kişiler genellikle dışkılarında gördükleri beyaz parazitler sebebiyle doktora gitmektedirler. Bunun yanı sıra geceleri makat bölgesinde kaşıntı, ağızdan gelen aşırı salya, uyku problemleri ve buna bağlı olarak yorgunluk hissi, kaşıntıya bağlı olarak kızarıklık ve tahriş, mide bulantısı ve karında şişlik, idrar yaparken gelen yanma hissi ve nadiren gece altına kaçırma, kilo kaybı ve iştahta azalma, karın ağrısı, vajinal akıntı ve sinirli olma hali enfeksiyonun başlıca belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Kıl Kurdu Nasıl Teşhis Edilir?

Kıl kurdu parazitleri kişinin dışkısında çıplak gözle görülebilmektedir fakat birkaç santim boyunda ve çok ince parazitler olduğundan gözden kaçırmak da kolaydır. Özellikle çocuklarda makat bölgesinde oluşan kaşıntı durumda kıl kurdundan şüphe edilmelidir. Parazitlerin makat bölgesine bıraktıkları yumurtaların çıplak gözle görülmesi ise mümkün değildir. Bu durumda yaygın olarak bant yöntemi kullanılmaktadır. Parazitler ekseriyetle geceleri anüs kanalından makata yumurta bıraktıkları için sabah vaktinde kıl kurdu şüphesi duyulan kişinin anüs bölgesine bir bant yapıştırılmalı ve daha sonra bu bant hijyenik şartlarda korunarak doktora gidilmelidir. Böylece doktor bandın yapışkan yüzeyine yapışan yumurtalar olup olmadığını mikroskobik ortamda inceleme şansı bulacaktır. Ancak bant yöntemi uygulanmadan önce anüs temizliği kesinlikle yapılmamalıdır.

Kıl Kurdu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kıl kurdu enfeksiyonu doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Ayrıca makat bölgesindeki kaşıntıyı gidermek için merhemler de verilebilmektedir. Kıl kurdu tedavisi ağızdan alının ilaçlar ile mümkündür ancak çok kolay tekrar edebilen bir hastalık olduğundan sadece hasta değil, onunla aynı evi paylaşan kişilerin de ilaç kullanması gerekmektedir. Sabah banyosunu alışkanlık haline getirmek, her gün iç çamaşırını değiştirmek, yatak çarşafları ve koltuk kılıflarının periyodik olarak değiştirilmesi gibi uygulamalar enfeksiyonun tekrarlama riskini azaltmaktadır. Tırnaklar düzenli olarak sürekli kısa olacak şekilde kesilmelidir. Eğer evde çocuk varsa oynadığı oyuncaklar sık sık sıcak su ile yıkanmalıdır. Klozet kapakları her gün temizlenmelidir. Yemeklerden önce ve sonra eller muhakkak yıkanmalıdır. Bunların yanında yumurtalar güneşe karşı duyarlı olduğundan gündüzleri odalara yeteri kadar gün ışığının girdiğinden de emin olunmalıdır.

Kıl Kurdu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl Kurdunun Bitkisel Tedavi Yöntemleri Var Mıdır?

Enfeksiyon belirtilerini ciddi biçimde yaşayan kişilerin mutlaka alanında uzman bir doktora görünmeleri tavsiye edilmektedir. Fakat enfeksiyon belirtilerinden zayıf olanlarını hissediyorsanız ve kıl kurdundan şüpheli iseniz evde uygulayabileceğiniz birkaç bitkisel yöntem mevcuttur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kıl kurdu olan bir hastanın günde bir kez bir çay kaşığı kekiği çiğnemeden yutmasını tavsiye etmekte ve bunu 4-5 gün boyunca tekrarlaması gerektiğini söylemektedir.

Bir diğer yöntem de elma sirkesi kullanımıdır. Asit oranının yüksek olması sebebiyle elma sirkesi kıl kurdu tedavisinde kullanılabilmektedir. Bunu için bir su bardağı sirke ile üç su bardağı suyun karıştırılması gerekmektedir. Her banyodan sonra makat bölgesi önce bu suyla yıkanmalı, ardından ise antibakteriyel bir sabun yardımıyla dezenfekte edilip su ile durulanmalıdır.

Sarımsak içerisinde de güçlü antibakteriyel özellikler bulunmaktadır. Üç veya dört diş sarımsağın ezilerek makat bölgesine sürülmesi ve birkaç saat sonra durulanması gerekmektedir. Bu tedavi günde birkaç kez tekrarlanırsa daha faydalı olabilmektedir.

Vazelinde bulunan kuvvetli kimyasallar da kıl kurdu ile mücadelede etkili rol oynayabilmektedir. Ilıtılmış Hint yağı ile biraz vazelinin karıştırılarak makat bölgesine sürülmesi ve otuz dakika bekletilmesi gerekmektedir. Bunun ardından antibakteriyel sabun ile dezenfekte edilen bölge su ile durulanmalıdır. Bu uygulama birkaç gün boyunca günde birkaç kez olacak şekilde tekrarlanmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı