Meslekler

Kimyager Maaşları Ne Kadar?

Kimyagerler, dört yılık eğitim veren üniversitelerin kimya bölümlerini okuyarak bu mesleki unvana sahip olurlar. Genelde iki yıllık fakültelerden mezun oldukları düşünülse de kimyagerlik oldukça zahmetli bir meslektir.

Üniversitelerde kimya bölümü okuyanlar fizik ve biyoloji gibi alanların derslerini alırlar. Eğitim seviyesi olarak kimya bölümü oldukça iyi durumdadır. Bu yüzden çalışma hayatında fizik, biyoloji gibi dallardan bilgilere ihtiyaç duyarlar.

Kimyagerler Ne İş Yapar?

Kimyagerler genel de kimyasal maddeleri laboratuarlar da çeşitli yöntemlerle analiz ederler. Bunun yanı sıra her maddenin kimyasal olarak incelenme çalışmasını da yaparlar. Kimyanın alanı aslında geniştir. Günlük hayatta karşılaştığımı ancak farkında olmadığımız pek çok şey kimyanın alanına girer. Örneğin; Su başlıca bir kimya konusudur. bunun dışında sıvı halde olan her malzeme kimyanın alanına girer.

Kimyagerlerin çalışma ortamı titizlik ve dikkat ister. Çalışılan kimyasallardan kimyager olanların etkilenme durumu söz konusu olmaması için mutlaka çok dikkatli davranılması gerekir. Pek çok biyokimyacılar, eczacılar, kimya mühendisleri gibi meslek gruplarıyla iletişim halinde olurlar.

Kimyager Maaşları Ne Kadardır?

Kimyager maaşları genelde iş tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Özel sektör ve kamu kurumları kimyager maaşları da değişir. Asgari ücretin altında kimyager maaş almamaktadır. En düşük kimyager maaşı 2.000 TL olup, en yüksek kimyager maaşı genelde 15.000 TL’ya kadar çıkmaktadır.

2019 yılında ekonomide oluşan yükselme neticesinde her sektörde olduğu gibi kimya sektöründe de maaşlar da değişiklikler olmuştur. 2019 kimyager maaşları asgari ücretin artmasıyla iyileştirilmiştir. Ancak son yılların ekonomi şartlarına genel olarak bakılırsa bu artış oranları yeterli olmamaktadır.

Özel sektörde ki 2019 kimyager maaşı çok değişkendir. Firmanın çalıştığı alana ve durumuna göre bu değişmektedir. Firma potansiyeli yüksek dahi olsa bazı firmaların politikaları maaşların çok düşük olmasına sebep olmaktadır.

Çalışma zamanları genelde özel sektör de değişkenlik gösterir. Sabahları daha erken başlayan mesai akşamları daha geç saatlere kadar devam edebilir.

Ortalama bir kimyager maaşı, yaklaşık olarak 2.500 TL civarındadır. Bu maaşlar da genelde tecrübeli olanlara verilmektedir. Maaş artışlarında da bir düzen bulunmamaktadır. Her yıl artması gereken oran ve oranlar ekonomi verilerine göre dışında kaldığı veya hiç artmadığı yıllar olur.

Kamu da ve Özel Sektör de Kimyager Maaşları ve İstihdamı 

Kamu kurumlarında kimyagerler yine laboratuar imkanı olan birim ve bölümler de çalışma imkanı yakalarlar. Ancak kamu kurumların da kimyager maaşları daha iyi durumdadır. Özel sektörde sadece maaş ve sigorta olan çalışma şeklinden farklı olarak kimyagerlerin hakları daha fazladır.

Kamu kurumlarında çalışan kimyagerler ve ya çalışmayı planlayan kimyagerler için izin hakkı yıllara göre artar. Kanuna göre belirlenen izin hakları uygulanır. Maaşlarda da artış oranı daha iyi durumdadır. Memur veya işçi kadrosunda çalışma imkanları vardır. Her iki durumda da hakları saklı kalmaktadır.

Herhangi bir kamu kurumuna atanan kimyagerler ortalama olarak 2.300 TL ve 2.500 TL maaşla işe başlamaktadırlar. Kimyagerlerin maaşları her yıl artarak yükselir. Özel sektörde bazen yıllarca aynı maaşla çalışmak zorunda kalabilmektedirler. Devlette ayrıca yıl devrettikçe prim alma ve derecelerinin yükselme gibi bir durumu söz konusu olacağından daha cazip olmaktadır.

Kamu kurumlarında laboratuarı bulunan birimler dışında, özel sektörde belki de çalışma alanları daha fazla olabilir. Özel laboratuarlar hemen hemen her şehirde vardır. Bunun dışında eczaneler veya ecza depoları gibi ilaç sektöründe sıklıkla kimya mezunları çalışırlar. Sektör oldukça geniş olmasına rağmen istihdam 2019 yılı itibariyle halen yeterli seviyeler de değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı