Kaç Gün

Kısa Dönem Askerlik Kaç Gün?

4 yıllık fakülte mezunları için yapılan askerlik kısa dönem askerliktir. Kısa dönem askerlik kaç gün veya askerlik kaç gün gibi sorular gelmekte ve bu sorular vatani görevini yapmak isteyen ve bu görevi bekleyen adaylar için oldukça önemlidir. Bugün size kısa dönem askerlik hakkında kaç gün olduğu ve nasıl olacağı hakkında net bilgiler vereceğiz.

Kısa dönem askerlik gün sayısı ile hesaplanmaz yani askerlik ay olarak hesap edilir. Nasıl uzun dönem askerlik 12 ay ise kısa dönem askerlik ise bunun yarısı yani kısa dönem askerlik 6 ay olarak kabul edilir ve mevzuatta bu şekilde geçmektedir. Her 4 yıllık fakülte mezunu olan erkek bireyler askeri görevi geldiği zaman 6 ay olarak askerliğini tamamlarlar.

Askerliği azaltan veya çoğaltan bazı sebepler ve etmenler vardır. Eğer bir ceza yerseniz askerlik süreniz yediğiniz cezanın yaptırımına göre artacaktır. Fakat askerliğinizi azaltmak istiyor iseniz, kısa dönem askerlik en az kaç günde biter diye soruyorsanız yapmanız gereken oldukça net. Her ay için 2 gün izin yapma hakkınız bulunmaktadır. Eğer siz bu iki günlük izinleri kullanmaz iseniz 6 ay için toplamda 12 gün izin hakkınız da olduğu için askerlik görevini 12 gün önce bitirme hakkınız doğacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı