Genel Kültür

Kolay Ezberleme Teknikleri Nelerdir?

Hafıza güçlendirmek için ne yapılabilir, nasıl hafıza güçlendirilir, hafıza güçlendirme teknikleri, kolay ezberleme teknikleri konuları insanların hayatının büyük bölümünde bilmesi gereken konulardır. Hafıza güçlendirmek için farklı yollar ve taktikler söz konusudur.

Kalemi Ters Elle Tutma

Az da olsa üreticiliğinizi kullanın ve kalem haricinde daha neleri tersten yapabileceğinizi çözün. Bulduklarınızı hemen deneyin. Sonuçta, rutin olan alışkanlıklarınızı kırıp, beyninizin kullanmadığınız diğer bölümünü de harekete geçirirsini.

Çocuk Oyunu Alıştırmaları

Alışveriş ya da işe gidiyorken, çocuk gibi merak içerisinde bütün duyularınızı harekete geçirmeye çalışın. Etrafınızdaki şeylere bakın, koklayın ve onları dinleyin. Çiçek açmış ağacın konusunu keşfedin. Yürümüş olduğunuz zeminin özelliğini hissedin. Kısacası duyularınızı alışık olmadığınız bir biçimde kullanmayı deneyin. Bu şekilde çok az yaptığınız bağlantıları canlandırarak, beyin kapasitenizi artırırsınız. Bu yaptıklarınız hoşunuza gider ve olaylar ile alakalı algılamayı devam ettirirseniz, hafızanız sürekli canlı kalmaya başlar. Duyu organlarınızı ne oranda kullanıyorsanız, unutmayı istemedikleriniz o kadar sağlam kalır.

Harf Alıştırmaları Yapın!

Gazete ve bir fosforlu kalem yeterli olacaktır. Sırası ile paragrafları okuyun ve çift yazılan harfin üstünü çizin. Sonraki aşamada, kelime içerisinde birden çok harfleri çizin. Alıştırma yaparken, kelimelerin üstünde çok düşünmeyin ve hızlı bir şekilde işaretleyin. Bu şekilde konsantrasyon gücünüzde artış olacaktır.

Kolay Ezberleme Teknikleri Nelerdir?

Polisiye Alıştırmaları Yapın!

Geçmişinizi hatırlamaya çalışın. Bu geçmiş haftalar öncesi değil. 1 Gün öncesi. Dün akşam ne yaptım, neredeydin, iki saat önce ne yapıyordum gibi genelde polislerin sorduğu soruları kendinize yönelterek cevaplamaya çalışın. Bu alıştırma ile yapmış olduğunuz hareketlere karşı dikkatiniz gelişecektir. Kısa hafızanızı da harekete geçirirsiniz.

Yürüyüş Alıştırmaları Yapın!

Askerler uygun adımda yürürler. Onlar gibi olduğunuz yerde hareket etmeye çalışın. Sol bacağınızı her kaldırışınızda, sağ eliniz ile ardından son eliniz ile dizinize dokunuz. Bu sırada esnek hareket edin, bacağınızı indirme sırasında kolunuz başınızın üstünde gelecek şekilde yükselmesi gerekiyor. Bu hareketi birkaç defa yapın. Bu hareket sırasında kan dolaşımında hızlanma, aynı anda koordinasyon yeteneğinizde artış olacaktır.

Ressam Alıştırması Yapın!

Burun ucunuzda fırça olduğunu düşünün. Bunun ile havaya en çok sevdiğiniz renkte yatay sekiz çizin. Bu hareketi dengeli  ve gevşek bir şekilde gerçekleştirin. Bu çizim hareketi yorgun olan zihninizi canlandıracaktır.

Ajan Alıştırmaları Mı?

Bu alıştırma türünü genelde sokaklarda yapacaksınız. Etrafınızda yer alan arabaların plakasına bakın ve plakada yer alan harflerden kelime ve ya cümleler türetmeye çalışın. Bu alıştırma ile kelime hafızanız gelişir ve beyniniz canlanır.

Hipnoz Alıştırması Yapın!

Özellikle stresli durumlarda ya da kaygıya düştüğünüz anlarda olumlu kelimelerden destek alın. Bunlar ile olumsuz olan düşünceleriniz ortadan kalkar, hedeflerinize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Önemli görüşme öncesinde, hafızanızın sizi yarı yolda bırakacağı endişesi taşıyorsanız, her gün gözünüzü kapatarak kendi tekrarlayabileceğiniz bir cümle bulun.

Kolay Ezberleme Teknikleri!

5 Malzemeye sahip bir listeyi 45 saniye de ezberleyebilir misiniz? En kolay yoldan en iyi ezberleme taktiği ile bunu yapabilirsiniz.

Hafızayı geliştirebilmenin en garanti yolu onu çalıştırmak ve duyuların bilgiyi algılamakta yardımı gerekir. Hayal gücü ne kadar iyiyse, hafıza o kadar iyi olur ve listeyi ezberlemek kolay bir hal alır.

Önce ki yazımız olan İdrar Renkleri ve Anlamları konusunu okuyarak, idrar renkleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı