Konuta Yatırım Nasıl Yapılmalıdır?

  • Mesut YEŞİLYURT

Türkiye’de en iyi yatırım araçlarının başında inşaat sektörünün geldiği reddedilemeyecek gerçeklerden bir tanesidir. Ülkemizde konuta duyulan ihtiyacın yanı sıra bir sektör olarak da kar elde edebilmek amacı ile canlı tutulan bu sistem içerisinde siz de yerinizi alabilirsiniz.

Her yatırım alanında olduğu gibi inşaat sektöründe de akılca adımlar atmalısınız. Ancak bu şekilde başarılı bir çizgi elde edebilirsiniz. Konuta yatırım nasıl yapılmalıdır sorusunun temel yanıtı garantici ve mükemmeliyetçi olmaktan geçmektedir. Garanti olan illerde yatırımlar ortaya koymalısınız. Bir talebin oluşmasını beklemekten ziyade oluşmuş bir talebi karşılamak çok daha mantıklı olacaktır.

Konut Yatırımlarında Püf Noktalar Nelerdir?

Konuta yatırım nasıl yapılmalıdır sorusunun en büyük püf noktalarının başında alt yapı özellikleri gelmektedir. Alt yapı konusunda gerekli olan seviyeye erişmemiş yatırımlar yaparsanız bu yatırımın elinizde patlayacağından emin olabilirsiniz. Süreç içerisinde satışa kadar herhangi bir sıkıntı çıkmazken satış sonrasında gelen büyük tepkiler yatırımınızın uzun vadede sıkıntılı olmasına sebep olabilir.

Küçük bütçeli olan yatırımcılar için de dikkate alınması gereken bazı temel kurallar bulunmaktadır. Örneğin bir kooperatife hissedar olarak girecek olsanız bile elde edeceğiniz kazanımın yüksek olması adına kesinlikle alt yapı özellikleri ve fizibilite hakkında fikir sahibi olmalısınız. İmar konusunda gerekli izinlerin alınıp alınmadığı ve bu coğrafi bölgenin yatırım için uygun olup olmadığı kişilerin en çok dikkate almaları gereken noktaların başında gelmektedir.

Yurtdışına Açılmak için Henüz Erken Mi?

Konuta yatırım nasıl yapılmalıdır konu başlığı altında değerlendirmeye alınması gereken noktaların bir diğeri de kesinlikle yurtdışı seçeneğidir. Yurtdışına açılmak konusunda kendinizi hazır hissedip hissetmediğinize karar verebilmek için mali birikiminize göz atmalısınız.

Özellikle inşaat firmaları söz konusu olduğu zaman uluslar arası alanda rekabetin çok daha yüksek olduğu altı çizilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Göz atabileceğiniz alanlardan bazıları;

  • Arap dünyasının Türk yatırımcılar ile oldukça sıcak ilişkileri bulunmaktadır. Siz de bu ilişkilerden dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz. Özellikle Ürdün son dönemlerin favori ülkelerinden bir tanesidir.
  • Balkanlar yeniden yapılanma konusunda Türkiye’nin inşaat firmalarından yardım alan coğrafyalardandır. Şansınızı burada da kolayca deneyebilirsiniz.

Hedefinizi belirlerken orada size ihtiyaç duyan bir topluluk olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Borsada Gelecek Vaat Eden En İyi Hisseler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI