Teknoloji

Makine Öğrenimi Nedir, Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Makine Öğrenimi Hakkında Her Zaman Bilmek İstediğiniz Her Şey

Makine öğrenimi günümüzün en sıcak alanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ancak bugünün öğrencilerinin çoğu, makine öğreniminden ve bu kadar çok önemli olduğundan habersizdir. Makine öğreniminde geleceğiniz olup olmadığını merak ediyor musunuz? İşte bu önemi giderek artan bu alana neden bu kadar önem kazandığına daha yakından bir göz atın.

Makine Öğrenimi Nedir?

SAS, makine öğrenimini “analitik model oluşturma işlemini otomatikleştiren bir veri analizi yöntemi” olarak tanımlanır. Tekrarlayan Veriden öğrenen algoritmaları kullanarak makine öğrenimi, bilgisayarların nereye bakacaklarını açıkça programlamadan gizli bilgiler bulmalarını sağlar. “Princeton Üniversitesi öğretim görevlisi Rob Schapire bunu daha basit terimlerle ifade ediyor: “Makine öğrenme çalışmaları yapmak için bilgisayar algoritmaları üzerine hala çalışılıyor. Örneğin, bir görevi tamamlamayı öğrenmek veya doğru tahminler yapmak ya da akıllıca davranmak için ilgi duyabiliriz. Yapılan öğrenme her zaman örnekler, doğrudan deneyim ya da talimat gibi gözlem ya da verilere dayalıdır. Genel olarak, makine öğrenimi, geçmişte yaşananlara dayalı olarak gelecekte daha iyi sonuç vermeyi öğrenmek demektir. ”

Makine Öğrenimi Neden Önemlidir ?

Makine öğrenmenin gücüyle, SAS, “daha büyük, daha karmaşık verileri analiz edebilen ve hızlı ve daha doğru sonuçlar verebilen – hatta çok büyük ölçekte bile – modeller üretebilir. Ve hassas modeller inşa ederek, bir organizasyon karlı fırsatları belirleme ya da bilinmeyen risklerden kaçınma şansına sahiptir. “Bu, finansal hizmetler, hükümet, ekonomi ve finans gibi çeşitli endüstrilerdeki uygulamaların insan müdahalesinden bağımsız olarak daha iyi karar verme yeteneklerine yol açmaktadır.

Sağlık, pazarlama ve satış, petrol ve gaz ve ulaşım. Makine öğrenmesi o kadar umut vaat ediyor ki, İş Dünyası geçtiğimiz günlerde “İnternet ya da kişisel bilgisayarlar kadar büyük bir devrim” olduğunu beyan etti. Amazon ürün önerilerinden Google’ın kendi kendine sürüşüne kadar her şey dahil olmak üzere dünyada değişen gelişmelerin kaydedildiği bir sicil ile makine öğrenimi zaten dünyayı ve içinde yaşadığımız yolu değiştirmiştir. Ancak bilgisayar bilimcisi ve uzmanlar “Master Algoritması: Dünyanın En İyi Öğrenme Makinesi Arayışı Nasıl Yeniden Yapacak?” bazı yazarlarına göre, sadece başlangıcı vardır. BI’ya konuşan Pedro Domingos, “Bilgi çağına iki aşamalı olarak geçti. Bir aşamada bilgisayarları programlamak zorundaydık ve şimdi başlayan ikinci aşamada bilgisayarların verilere bakarak kendilerini programlayabileceği bir aşamadayız “dedi. Bu arada Google’ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt, makine öğrenmesinin “beş yıllık başarılı IPO kazanışının temelini ve esaslarını oluşturacağını” öngörüyor. Makine öğrenimi, belirli görevleri otomatikleştirerek müşteri bakımını geliştirme potansiyeli dolayısıyla övülmektedir.

Makineler, özellikle insanlara göre daha iyi performans göstermezler özellikle dokunmatik karar alma konularında, ancak teknolojinin hakim olduğu verimliliği ve etkililiği geliştirmede, makine öğrenimi, insanları en iyi yaptıkları işe odaklanmaya serbest bırakabilir. Çoğu kez makine öğrenimini gelecekteki araziler olarak düşünülür, aynı zamanda yüksek öğrenim alanlarında öğretme ve öğrenmeyi geliştirme aracı da dahil olmak üzere çevremizde oluyor. İleri hareket ederseniz, öğrencilerden danışmanlara kadar herkes tarafından kullanılmak üzere benzersiz kişiselleştirilmiş öğrenmeyi destekleyecektir. Başka bir deyişle, makine öğrenmeyle ilgili bir geçmişe sahipken, yalnızca dünyayı değiştirmez , bildiğiniz şeyleri evinize çok yakın uygulayabilirsiniz.

Makine Öğrenme Sizin İçin mi?

Tabii ki, makine öğrenimi çalışmaları herkes için geçerli değildir. Ancak, bilgisayar bilimleri temelleri ve programlaması için bir ilgi ve yetenek sahibi iseniz; Olasılık ve istatistik; Veri modelleme ve değerlendirme; Ve yazılım mühendisliği ve sistem tasarımı konularında, bu rekabet alanda talep üzerine bir kariyer için uygun olabilirsiniz.

Bununla birlikte, gerçeklik şu ki, kariyerinizin “geleceğini garanti altına almak” için bu konular anahtar olabilir. Günümüz kolej öğrencileri bazı kariyer planlamasına son veriyor, “Üniversite çalışmalarına başlamış olan öğrenciler, olası iki kariyer stratejisinden birini benimsemelidir. Birincisi, insani yeteneklerin yapay zeka-muhtemelen yaratıcılık ve güçlü kişiler arası becerilere (örneğin, empati yeteneği gibi) büyük ölçüde teknik bilgiye sahip olduğuna bağlı olan işler lehine olan işleri aramaktır. İkinci kariyer stratejisi, giderek kapasitesindeki bu sistemlerin geliştirilmesine ve teslim edilmesine doğrudan dahil olmayı, örneğin bir sistem mühendisi, bir veri bilimcisi, bir Yapay zeka uzmanı veya bir bilgi mühendisidir. Kısaca, öğrenciler makinelerle rekabet etmeyi veya makineleri inşa etmeyi planlayabilirler. ”

Yazar: Ömer Faruk AKTAŞ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı