MEB Şube Müdürü Ne İş Yapar ve Görevleri Nelerdir?

  • Mesut YEŞİLYURT

MEB Şube müdürü ne iş yapar ve görevleri nelerdir sorusunun yanıtı teşkilata henüz dahil olmuş olan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İl ve ilçe bazında düşünüldüğü zaman kişilerin görev tanımlamalarını ve bu tanımlamaların denetimlerinin kontrolü MEB şube müdürü tarafından gerçekleştirilmektedir. Özellikle atama dönemlerinde MEB Şube Müdürlüğü izni olmadan göreve başlama ve onay alma gibi bir durum da söz konusu olmamaktadır.

Şube Müdürü Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

MEB Şube müdürü ne iş yapar ve görevleri nelerdir konu başlığı altında bulunan yetki ve görevlendirmeler il ve ilçe teşkilatı kapsamında oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Öğretmenlerden müfettişlere kadar birçok meslek tanımının kontrolleri ve mesleğe başlama onayları Milli Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu yetki ile şube müdürleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Nasıl Şube Müdürü Olunur?

MEB Şube müdürü ne iş yapar ve görevleri nelerdir sorusu kadar merak edilen bir diğer başlık da bu göreve nasıl getirileceğiniz ile alakalıdır. Şube Müdürlüğü yönünde kariyerini ilerletmek isteyen kişilerin açılan kadroları yakıdan takip etmesi gerekmektedir.

Bu kadrolar senede ya da iki senede bir kere açılmaktadır. Açılan sayı da her zaman aynı olmamaktadır. İhtiyaca göre ya da emeklilik sonrası kadroları doldurma amacı ile atamalar zaman zaman yapılabilmektedir. Hangi amaç ile yapılırsa yapılsın kadronun şartlarının neler olduğu hakkında fikir sahibi olmalısınız. Şube müdürü olmak için yerine getirilmesi gereken noktalardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Öncelikli olarak şef kadrosunda 3 sene boyunca kesintisiz görev yapmış olmanız gerekmektedir.
  • Milli Eğitim Bakanlı tarafından yapılacak olan sınavdan en az 60 almak gerekmektedir. Bu sınav yazılı olarak tamamlanacaktır.
  • Yazılı sınava ek olarak görevde yükselme sözlü sınavında da belirlenen sınırların aşılması gerekmektedir.

Bu kriterleri ve kural tablosunda yer alan diğer koşul ve şartları yerine getirdiğiniz zaman kısa bir süre içerisinde aday listesine alınabilirsiniz. Yazılı sınav puanınız dilediğiniz gibi gelmediyse itirazlarınızı Ölçe ve Değerlendirme Sınav Merkezleri’ne yapabilirsiniz. İtiraz sonrası görüşünüz haklı bulunursa puanınız yeniden hesaplanacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler İçin Uygun Fiyatlı Ev Kiralama Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI