Sağlık

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz

Her kadının yumurtalığında belli sayıda yumurta ile doğar. Bu sayı kişiden kişiye değişir. Kimi kadında yumurta sayısı doğuştan az olabilir. Bu yumurtalar ergenlik çağına kadar uyur. Ergenlik çağında hormonların etkisiyle yumurtlama başlar. Her ay bir yumurta büyüyüp çatlar. Döllenme olmadıysa vücut tarafından atılan bu yumurtaya halk dilinde adet olmak denir. Belirli sayıdaki bu yumurtaların tükenmesi nedeniyle oluşan adet kanamasının kesilmesi durumuna da ‘menopoz’ adı verilir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

menopause

Yumurta sayısının 40’lı yaşlarda azalması ile birlikte, yumurtaların salgıladığı östrojen hormonunda da azalma görülür. Menopozdan sonra ise yumurta kalmadığı için neredeyse hiç salgılanmaz. Bir kadının tam anlamıyla menopoza girmiş olabilmesi için, adet görmeden 12 ay geçirmiş olması gerekir. Menopozdan önceki ara ara adet görülen döneme ise ‘premenopoz’ adı verilir. Bu dönemde birtakım şikayetler oluşmaya başlar. Kimi kadınlarda hiç görülmeyen menopoz belirtileri, kimi kadınlarda çok şiddetli görülür. Bu belirtiler; adet kanamalarında azalma ya da tamamen kesilme, baş ağrısı, sinirlilik, sinirsel genel gerginlik, uyku problemleri, depresyon hali, ateş basmaları, aşırı terleme, yorgunluk, unutkanlık, çarpıntı, deride gevşeme, damarlarda belirginlik, yaralarda geç iyileşme, cinsel organlarda ve vücutta kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, ağrı sebebiyle cinsel isteksizlik ve vücut tüylerinde seyrelme, olarak özetlenebilir.

Menopoz Sonrası Yaşananlar

Menopoz sonrasında kadınlarda görülen en önemli rahatsızlıklardan biri kemik erimesidir. Bu durum östrojen hormonunun eksikliğinden kaynaklı kemiklerde zayıflama olarak tanımlanabilir. Kadınlar genellikle 30’lu yaşlardan sonra kemik kaybına uğramaya başlamakta, anacak menopoz sonrası bu kayıpta büyük artışlar olmaktadır. Kemik erimesi genellikle kalça ve bel kemiğinde olur. Boy kısalmaları, kambur çıkması ya da bel kemiğinde kırılma gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilen bu durum, dışarıdan kalsiyum takviyesi, östrojen takviyesi ve egzersizle önlenebilir. Bu yaşlarda ki kalsiyum eksikliği süt ürünleri ile giderilmeye çalışılmamalıdır.

Menopause_m_0614

Menopoz sonrasında kadınlarda en çok rastlanan bir diğer hastalık ise kalp ve damar hastalıklarıdır. Genel olarak kalp hastalıklarının erkeklerde kadınlardan daha fazla görülmesinin sebebi erkeklerde östrojenin az olmasıdır. Östrojenin kalp hastalıklarına karşı koruyuculuk özelliği bulunur. Menopozdan sonra bu durum eşitlenir ve kadınlarda kalp rahatsızlığı görülme oranı artar. 

Kalp hastalıkları; menopoz sonrası kadınlarda bir numaralı ölüm nedeni olarak görülmektedir..

Alzheimer hastalığı da menopozdan sonraki östrojen eksikliğine bağlı olarak gelişen hastalıklardandır. Östrojenin Alzheimer hastalığına karşı vücuttaki koruyuculuğunu yitirmesi sonucu, menopoz sonrası kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı