Sağlık

Meslek hastalıkları nelerdir?

İnsanların hayatlarını devam ettirebilmelerinin gereklerinden birisi çalışmalarıdır. Üretmek, kazanmak ve ihtiyaçlarını almak adına para kazanmak için çeşitli meslek dallarında çalışmaktadırlar.
Adından da anlaşılacağı üzere, çalışmakta olduğunuz işin olumsuz koşullarından kaynaklı sürekli tekrarlanan veya geçici olmayan bazı hastalıklara meslek hastalıkları denmektedir. Bir hastalığın meslek hastalığı olabilmesi için hasarlı organın çalışılan işten etkilenmiş olması gerekir. Vücudun kendi kendine üretmediği, dışarıdan aldığı hasarla oluşan meslek hastalıkları ile iş kazaları aynı grupta değerlendirilmektedir. Ancak meslek hastalığında hastalığın başlangıcına dair kesin bir bilgi yoktur. Uzun süreli olarak belirmesi ve ilerleme göstermiş olması gerekmektedir. Bu da sigortalının çalıştığı iş yerinde belirli yıllar

 

Reklam Alanı

geçmişinin olması gerektiği anlamına gelebilir. İş kazasında ise ani bir gelişme söz konusudur. 5510 sayılı Kanunun 14. maddesinde meslek hastalığına dair detaylı açıklamalar yer almaktadır. Bu maddeyi inceleyerek meslek hastalığı kavramına, tespitine ve sahip olunan haklarla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Meslek hastalıkları nasıl belirlenir? 

Meslek hastalığının belirlenmesi için Türkiye’de 3 adet hastane belirlenmiştir. İstanbul, Ankara ve Zonguldak illerinin sınırları içerisinde bulunan bu hastanelerden birine başvurarak meslek hastalığı tespiti yaptırılabilir. Heyet onayı ile meslek hastalığı tespiti yapılmış ve kesinleşmiş olan bir kişi için bu önemli bir süreçtir. Çünkü böylece fiziksel ve ruhsal olarak etkilenmiş bir kişi birtakım haklara sahip olmuş sayılmaktadır.

Meslek hastalığının tespit edilmesi neden önemlidir?

Heyet onayı ile meslek hastalığından belirli oranlarda rapor almış kişiler geçici iş göremezlik, sürekli iş göremezlik geliri gibi kolay kolay kesilmeyen gelirler elde ederler. Birçok maddi gelir SGK ile ilgili belirli şartlarda kesilirken iş göremezlik gelirleri emeklilik, sgk’dan herhangi bir gelir elde etme gibi nedenlerden dolayı kesilmemektedir. Hatta bu gelirler kişinin vefatı halinde yakınlarına kalmaktadır. Kız çocukları için evlenme ödeneği ve vefat eden kişi için cenaze ödenekleri de verilmektedir. Geçici ve sürekli iş göremezlik geliri hesaplanırken sigortalının bir günlük kazancı üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Reklam Alanı

Meslek hastalıkları grupları nelerdir?

Çalıştığı işin şartlarından kaynaklı olması gereken meslek hastalığına yakalandığını iddia eden bir kişinin baş, göz, kemik, kas, iskelet, omurga, kalp, damar, deri ve iç organlarında hasarlar 44görülebilir. Hastalığın başlangıcının meslekten kaynaklı olduğu tespit edildikten sonra iş gücü kaybı cetveli ‘ne göre ilerleme görülmesi durumunda da değerlendirme yapılmaktadır. Bu cetvelde hangi hastalıkların meslek hastalıkları grubuna dahil edildiğine dair daha detaylı bilgiler yer almaktadır. Bu cetvelde bulunmayan bir rahatsızlığın meslek hastalığı olup olmadığının kararını Sosyal Güvenlik Kurumu belirleyebilir. Bu yönde herhangi bir hastalığın meslek hastalığı sayılması ile ilgili sivil gruplar tarafından da talepler zaman zaman ilgili kurumlara iletilmektedir.
Eğer sigortalı işten çıktıktan sonra, eski işinden kaynaklı bir meslek hastalığı olduğunu tespit ettirirse, bu durumda yönetmelikte belirlenen sürelerden önce gerekli başvurularını yapmış olmalıdır. Bu sürelerin aşılması halinde ise yine karar verme yetkisi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bırakılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı