Kaç Gün

Mide Ağrısı Kaç Gün Sürer?, Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı her yaştan insanda sık sık karşılaşılan ağrı çeşitlerinden biridir. Mide ağrısı psikolojik ya da fizyolojik çok sayıda problem nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu problemlere stres, kabızlık, hormonel düzensizlikler gibi genel örnekler verilebilir. Ancak, mide ağrısı özellikle uzun süredir devam ediyorsa mide ile alakalı gastrit ve refü gibi bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi, mide ağrısı hissedildiğinde de mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Mide ağrısının tedavisinde ilaçlar kullanılabileceği gibi bazı yiyecek ve içeceklerden de destek alınabilir.

Mide Ağrısı Kaç Gün Sürer?, Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Süt ve Süt Ürünleri Kullanımı

Mide ağrısından kurtulmanın en basit yollarından birisi düzenli olarak süt tüketmektir. Özellikle uyumadan önce içilen bir bardak süt, midedeki asit dengesini düzenleyerek ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca midede oluşabilecek delinme veya kanamaların da önüne geçilmiş olur. Evde doğal yollardan mayalanan yoğurt da mide ağrılarına en az süt kadar iyi gelmektedir. Özellikle hazımsızlık ya da kabızlık gibi sorunlar sebebi ile ortaya çıkan ağrılar, öğünlerde tüketilen yoğurt yardımı ile aşılabilir.

Doğal İçeceklerin Tüketimi

Maden suyu, papatya ve zencefil çayları mide ağrısını hafifletmek için tüketilen içecekler arasında gösterilmektedir. Eğer mide ağrısının sebebi organda meydana gelen asit artışı ise ağrının çözüm yolu maden suyu içmek olabilir. Şekersiz üretilen maden suları midedeki asidin dengelenmesini sağlar ve bu nedenle oluşan ağrıları hızlı bir şekilde geçirir. Tüm vücudu sakinleştirme özelliğine sahip olan papatya çayı, mide kaslarını da gevşetebilir. Kaslardaki bu gevşeme kasılmalar sonucunda oluşan ağrıları geçirmekte etkilidir.

Zencefil çayı da bulantı ve kusmayı önlemesinin yanı sıra mideyi yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle mide ağrısı çeken hastaların sıklıkla tükettiği doğal içecekler arasında yer almaktadır. Zencefil çayı tüm bunların yanında midedeki ekşimenin de önüne geçmektedir. Zeytinyağı tüketimi de mide ağrısına iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Zeytinyağı, tüketilen yağların parçalanmasını sağlayan safraya destek olarak mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Sabahları aç karnına içilen bir kaşık zeytinyağı ile hem kabızlık problemi aşılabilir hem de mide ağrısı şikayetleri ortadan kaldırılabilir.

Mide Ağrısı Kaç Gün Sürer?, Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Lifli Gıdalar

Mide ağrısının temel sebeplerinden biri de sindirim sistemi problemleri olarak bilinmektedir. Lifli besinlerin tüketimi sindirim sistemin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kepekli ekmek, incir, kayısı gibi lif kaynağı besinlerin özellikle kabızlığın görüldüğü durumlarda bolca tüketilmesi gerekmektedir. Ortadan kalkan kabızlık problemi ile birlikte mide ağrıları da hafiflemeye başlayacaktır. Lifli gıdaların başında mide hücreleri ile tam uyum gösteren muz gelmektedir. Mide korunmasında doğal bir yöntem olan muz, öğün aralarında tüketilerek ağrılar için yardımcı bir besin kaynağı olarak kullanılabilir. Kolaylıkla ulaşılabilecek patates, keten tohumu ve armut da lif açısından oldukça zengindir.

Haşlanmış olarak tüketilen patates, mide yanmalarının ve değer rahatsızlıkların kolayca önüne geçer. Sebze tüketmekten hoşlanmayanlar için ise armut iyi bir lif seçeneğidir. Mideye dost bir meyve olan armut, hem sindirim sistemini yormaz hem de midede oluşabilecek rahatsızlıkları hafifletebilme özelliğine sahiptir. Bu besinlerin yanı sıra keten tohumu kullanımı da mide ağrılarını geçirmekte etkin rol oynamaktadır. Keten tohumu, İçerisinde barındırdığı omega-3 ve lifler ile kabızlık ve mide şişkinliğinin önüne geçerek mide ağrılarını ortadan kaldırmış olur. Keten tohumu kişinin damak zevkine uygun olarak salataların içinde ya da yoğurt ile birlikte tüketilebilir.

 

Baharat ve Baklagil Tüketimi

Bazı baharatlar ve baklagillerin tüketimi de mide hastalıklarının önüne geçmek ya da var olan ağrının şiddetinin hafifletmek amacı ile sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. Ana yemeklerde kullanılan fasulye ve mercimek gibi baklagiller mideyi iç ve dış etmenlere karşı koruma altına alır. Baklagillerin yapısında bulunan bioflavionid isimli madde mide sağlığına iyi gelmektedir. Bu sebeple baklagil tüketimi ile birlikte ağrı şiddetinde hafifleme meydana gelmiş olur. Baharatlar arasında en çok kullanılan ürünlerden biri olan kimyon mide ağrılarını geçirmek için kullanılır. Özellikle limon ile birlikte tüketildiğinde midede oluşan asit ve baz dengesizliklerinin önüne geçer. Ilık bir bardak suya katılan limon ve kimyon yardımı ile midedeki asit ve baz oranı düzeltilir. Böylece bu sebeple ortaya çıkan mide ağrılarının da önüne geçilmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı