BüyüteçNet

Mikroskop nasıl çalışır?

Hergün yüzlerce maddeyle iç içe bir yaşam sürmekteyiz. Canlı veya cansız olarak karşılaştığımız bu varlıkların boyutları birbiriyle aynı olmayabilir.
Devasa büyüklüklerde veya elle tutulamayacak, hatta gözle dahi görülemeyecek kadar küçük türleri bulunmaktadır.
İşte bir cismin gözle görülemeyecek kadar küçük parçalarını büyütülmüş bir halde görmemizi sağlayan aletler mikroskop olarak adlandırılır.
Mikroskopların birçok çeşiti bulunmaktadır. Bunlar kullanım alanlarına göre ve inceledikleri cisimlere göre değişmektedir. Elektron mikroskobu, Fluorescens mikroskop, Metalurji mikroskobu, X-Ray mikroskobu bunlardan yalnızca birkaçıdır.
Bu yazımızda  “mikroskop nedir, nasıl çalıştırılır, bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir ve tarihsel gelişimi nedir?” sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Mikroskop aleti, üzerinde barındırdığı birçok kısım ile kolayca görüntüleme imkanı sunmaktadır. Özellikle optik kısmında yer alan lam ve lamel olarak isimlendirilen cam mercekleri ile objelerin ayırt edilmesini sağlar. Bu cam kısımlar arasına konan cisimler kat kat yakınlaştırılmış hali ile net bir görüş açısı kazandırır.

Peki ya Mikroskopu çalıştırmak için ne yapmalıyız? 

Mikroskopun çalıştırılması için pük noktalardan birisi belirli bir miktar ışığın geçişini ayarlamaktır.2
Camları temiz olduğundan emin olduğunuz bir mikroskopun üzerine yerleştirilecek bu kısımların açılarının ayarlaması iyi bir şekilde yapılmalıdır. Cismin üzerinde bulunduğu camı tabla üzerinde yerleştirmelisiniz. Bakış yakınlıklarını ve uzaklıklarını ayarlayabileceğiniz bölümlerini kullanarak istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. Mikroskoptan bir cismi incelerken yakınlaştırma yapmanızı sağlayan oküler merceklerinden bakılarak tüpün de vidalarla birlikte hareket ettirilmesi gerekmektedir. Odaklanma kat sayısı iyi bir şekilde ayarlandıktan sonra kusursuza yakın netlik sağlanır.

Mikroskopun bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?
Mikroskoplar gövdesi ve parçalarıyla birlikte çok pahalı fiyatlarla satılan bir alettir. Bu nedenle kullanırken ve temizlerken özenli davranmanız gerekmektedir. Bir elinizle yukarıdan, diğer elinizle ise ayak kısmından sıkıca tutarak bir yerden başka bir yere transfer etmelisiniz.
Temizlerken kullanacağınız bez vb. ürünleri dikkatle seçin. Çizmeyen, tüysüz ve yumuşak bir bez yardımıyla temizliğini yapabilirsiniz.
Bir dahaki sefere yeniden kullanmak üzere saklarken gövdesinde bulunacak objektif daima en küçüğü olmalıdır. Oküler bölümünün ve bu objektiflerin çıkarılması bu hassas bölgelerin tozlanmasına neden olarak cihazın arızalanmasına neden olabilir. Ayrıca her zaman için aydınlatma sisteminin kapatılması unutulmamalıdır. Bu detayları eksiksiz ve hatasız olarak yerine getirdiğinizden eminseniz artık üzerini koruyacak bir örtü ile örterek saklayabilirsiniz.

Mikroskop icadı ve tarihsel gelişimi nasıldır?
Mikroskobu icat etmiş olarak kabul edilen ilk isim Hollandalı Zacharias Janssen’dir. Ancak bazı kesimler iki mercekle deney yapmış olan İtalyan mucit Galilei Galileo’yi kabul etmektedir. Günümüzde kullanmaya devam ettiğimiz aletin esas ilkeleri ise 17. yy’da Hollandalı Anton van Leeuwenhoek ve İngiliz Robert Hooke tarafından keşfedilmiştir. Mikroskopta yapılan bazı önemli deneyler ise ilk keşiflerin temelini oluşturmaktadır. Bunlardan birisi Malcello Malpighi’nin dokular ve zooloji, botanik üzerinde yaptığı incelemelerdir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ