Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2017

Miraç kandili ne zaman?

Miraç kandili ne zaman?
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Miraç kandili bu yıl miladi takvime göre 23 Nisan 2017 tarihine denk gelmektedir. Hicri takvime göre ise Recep ayının 27.gününe denk gelmektedir.

Miraç Kandili Ne Zaman?

Peygamberimizin miraca çıktığı gün olan bu kutlu gün, peygamberimizin doğum tarihi olan 20 Nisan dan üç gün sonra olacak. Yani 23 Nisan 2017 Pazar gününe denk gelmektedir.

Miraç Kandili Gelecek Yıllardan Hangi Gün?

2018 yılında 13 Nisan 2018 Cuma günüdür.

2019 yılında 2 Nisan 2019 Salı günüdür.

2020 yılında 21 Mart 2020 Cuma günüdür.

2021 yılında 10 Mart 2021 Çarşamba günüdür.

Önümüzde ki dört yıllık miraç kandili tarihleri yukarı da ki gibi yer almaktadır. Burada dikkat çeken bir şey var, bu ise günlerin gün geçtikçe gerilemesidir. Bunun sebebi ise konu başında da belirttiğimiz gibi biz miladi takvim kullanmaktayız. Hicri takvim ile aramızda gün sayısı farkı vardır, bu sebep ile her yıl hicri takvime göre hesaplamalar yapılır ve buna göre miraç kandili günü belirlenir.

Miraç Kandili Nedir?

Miraç (Arapça: معراج Mi’rāj; ç sesinin Arapçada olmayışı nedeniyle birebir yazım: Mirac) olarak bilinmektedir. Miraç İslam dinine göre Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in miraca yükseldiği yani Allah katına çıktığı gündür.

Hadislere göre Muhammed bu yükselmede gök katlarını Cebrail ile birlikte aşarken sırayla Âdem, Yusuf, Yahya ve İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş, yedinci kat gökten sonra Sidret’ül Münteha’ya çıkmıştır. Cebrail’in Sidret’ül Münteha’dan ileriye geçememesi üzerine yolculuğunu tek olarak sürdürmüş, zaman, mekân ve cihetin olmadığı ifade edilen katta Allah ile aracısız görüşmüştür.

Sidretül Münteha

Sidretül münteha 7. kat gökte olduğuna inanılan, mitolojik anlatımlarla süslenmiş bir ağaçtır. “Sidretül münteha” Arapça bir izafet terkibi olup “son sedir” veya “tenhadaki sedir” anlamına gelir.

Miraçta Muhammed’in eriştiği son durak Sidret’ül münteha (Necm Suresi:14-16) olarak geçer. İnanca göre bundan sonraki âleme geçebilmek yeryüzündeki varlıklar için mümkün değildir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Mira%C3%A7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz