Modern Gençleri Korumak İçin Teknolojiden Nasıl Yararlanılır?

  • Mesut YEŞİLYURT

Modern gençler artık teknolojinin içine doğuyor. Birçok imkana sahipler. Dünyayı uzanıp tutabilirler. Dünya da onları… Ebeveynlerin yaşadığı stres boşa değil.

Onları bu dünyada güvende tutmak için modern birer ebeveyn olmak ve teknolojiden yararlanmak gerek. Akıllı telefonları başta olmak üzere teknolojiyi hayatlarında büyük doğallıkla kullanan gençlere göz kulak olmak için bundan başka çaremiz yok.

Açılan Mesafeyi Teknolojiyle Kapatma

Onlar kendi hayatlarına gömülüp sizi dışarıda bıraktıkça aradaki mesafeyi gittikçe açıyorlar. Bunun onları çevrimiçi ve gündelik hayatta karşılaşabilecekleri saldırganlara karşı ne kadar savunmasız bıraktığının farkında bile değiller.

Öte yandan saldırganlar gençlerin aileleriyle arasındaki mesafenin farkında ve art niyetli hareketleri için kullanmaktan çekinmiyorlar.

İnternet kullanımını kısıtlamak, sürekli telefonunu alıp ne yaptığına bakmak, telefonu camdan aşağı atmak, dışarıdayken saat başı arayıp kontrol etmek… İnsanın aklına bir sürü çözüm geliyor; ama hiçbiri bu sorunla baş etmek için yeterli değil. Hatta yakınından bile geçmiyor.

Modern ebeveynler bu sorunu aşmak için yer tespit etme programı kullanmayı tercih ediyor. Aranızda fiziksel ya da soyut olarak mesafe olması önemli değil. Programı çocuğunuzun telefonuna yüklediğinizde o anda nerede olduğunu harita üzerinden takip edebiliyor, hatta telefonunda yaptığı her şeyi görüntüleyebiliyorsunuz. Çocuğunuzun bu durumdan haberdar olması bile gerekmiyor.

Çocuğunuz ona ne kadar önem verdiğinizi, onun iyiliği için neler yaptığınızı henüz anlayacak olgunluğa sahip olmayabilir. Böyle bir durumda size karşı sert davranırsa aranızdaki mesafenin iyice açılmasına izin vermemeli, moralinizi bozmamalısınız. İleride elbet size hak verecek.

Uygunsuz Mesajlaşmaları ve Paylaşımları Engelleme

Çocuğunuz ergenlik dönemine girdiğinde ve kendisini, karşı cinsi keşfettiğinde yeni bir derdiniz oldu demek. Gelişimlerindeki bu önemli adımın sorunsuz geçmesi ve yapacakları bir hata yüzünden geleceklerinin kararmaması için gereken önlemleri almalısınız. Hele gençler arasında cinsel içerikli mesajlaşma bu kadar artmışken.

Çocuğunuzun böyle bir davranışta bulunmadığından emin olmak isterseniz yukarıda bahsettiğimiz gibi bir programı telefonuna yükleyebilirsiniz. Yer tespit etmeye ek olarak uygunsuz bir iletişimin gerçekleşebileceği kısa mesajları, sohbet uygulamalarını ve sosyal medya hesaplarını takip etmeyi sağlayacak.

Çocuğunuza böyle bir şeyi konduramıyor olsanız bile gençlerin bu tehlikeyle ne kadar sık karşı karşıya kaldığını ve teknolojiden faydalanmadan güvenliklerinden emin olamayacağınızı unutmayın.

Olumsuz Etkilerden Koruma

Sosyal medya başta olmak üzere internet çocuğunuzu olumsuz yönden etkileyebilecek kişilerle dolu. Bu tip insanların bir araya gelmesiyle oluşan grupların hedefleri arasında gençler de var.

Çocuğunuzun hangi grupları takip ettiği, arkadaşları arasında kimler bulunduğu, neler konuştuğu ve paylaştığı onların gelecekte olacakları kişiyi şekillendiren önemli etkenlerden olduğu göz ardı edilmemeli.

Bu yüzden aşırı, nefret dolu ve çocuğunuzu mutsuz bir hayata sürükleyecek fikirlerin yayılması için uygun bir zemin hazırlayan sosyal medyayı mutlaka takip etmelisiniz. Bu gruplara pabuç bırakmayacağını düşünüyor olsanız bile çocuğunuzun telefonunu takip ederek bundan gerçekten emin olabilirsiniz.

Trafik Kazası Geçirme İhtimallerini Azaltma

Gençlerin trafik kazası geçirme ihtimalleri yetişkinlere göre daha yüksek. Kimse gidecekleri yere rahat ulaşmalarını sağlaması gereken arabaların geleceklerini kararttığını görmek istemez.

Çocuğunuzu araba kullanırken güvende tutmak için her daim yanında olamaz, verdiğiniz öğütlere uyduğunu sürekli kontrol edemezsiniz; ama bunu sizin yerinize yapması için kullandığı arabaya OBD cihazı kurdurabilirsiniz.

OBD cihazı araba kullanılırken yapılan hız ve sert frenler gibi önemli bilgileri akıllı telefonunuza gönderir. Siz de çocuğunuzun sürüş alışkanlıklarını tahlil ederek ortada yanlış araba kullanımından doğabilecek bir kaza riski varsa bunu henüz gerçekleşmeden önleme imkanına kavuşursunuz.

Bir önceki yazımız olan ANKARA GÖÇ İDARESİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI