BüyüteçNet

MS Belirtileri Nelerdir?

MS Belirtileri Nelerdir?
  • Sağlık
  • 0 YORUM
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ)
    Loading...

MS Nedir?

Multiple Skleroz diğer adıyla MS; bağışıklık sisteminin henüz belirlenemeyen nedenlerle sinir sistemine sanki yabancı ve zararlı bir bakteri ve virüs varmış gibi saldırması, buna bağlı olarak da tahribata yol açmasıdır. Bağışıklık sisteminin, omuriliğin koruyucu kılıfı vazifesini gören tabakanın üzerindeki bu tahribatı, sertleşmiş dokular yani sklerozu ortaya çıkarır. Sinir sisteminde mesaj iletimini etkileyen skleroz tabakaları vücudun çeşitli yerlerinde görülebilir.

MS 1

MS hastalığı kişiden kişiye çok farklı bir seyir gösterebilir. Bazı hastalarda, MS belirtileri görüldükten sonra tam ya da kısmi iyileşme görülebilir. Hastalığın zarar verdiği bölgeye göre belirtilerinde de farklılıklar oluşabilir. MS nörolojik kaynaklı engeller sıralamasında ilk sırayı alan, çok sıklıkla görülen bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Genellikle gelişmiş toplumlarda, iyi sosyo – ekonomik şartlara sahip ülkelerde, yine genellikle 20–40 yaş aralığındaki genç kişilerde ve çoğunlukla kadınlarda görülür.

MS belirtileri nelerdir?

MS belirtileri ataklarla ortaya çıkmaktadır. Bu ataklarla ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastalık belirtilerinden bir kısmı sonradan iyileşme gösterebildiği gibi, bir kısmı uzun dönem kalıcı olabilmektedir. Genel olarak ataklarla kendini gösteren bir hastalık olmasına rağmen ataklı olmayan tiplerine de rastlamak mümkün olmaktadır. MS hastalığı belirtileri hangi bölgeyi etkilediğine bağlı olarak değişebilmekle beraber, sıklıkla hafıza,  dokunma, duyma, görme ve kas gücünü etkileyebilir. En sık rastlanan MS belirtileri şunlardır;

ms 2

*Hissizlik en yaygın görünen belirtidir vücudun belli bir bölgesinde his duygusu kaybolur.

*Yine vücudun belli kısımlarında karıncalanma ve uyuşma görülebilir.

*Zaman zaman görülen ve tekrar eden baş dönmeleri ve denge kaybı atakları MS belirtileri arasında yine en sık rastlanan belirtilerden bir diğeridir.

*MS hastalarında bulanık görme ve göz sinirlerinde oluşan iltihaba yani üveit ve optik nevrite bağlı olarak gelişen görme kayıpları oluşabilir. Ayrıca çift görme de MS hastalarında sıklıkla görülen göz şikayetlerinden biri olarak kendini gösterir.

*Dilde peltekleşme ve konuşma kaybı bir diğer sık görülen MS belirtisidir.

*Aşırı halsizlik hali, kendini normalin dışında sürekli yorgun hissetme, uyunduğu halde uykunun alınamaması ve sürekli bir uyku hali MS in en sık görülen belirtilerindendir.

*MS belirtileri arasında en dikkat çeken belirtilerden biride koordinasyon bozukluğu ve ince motor hareketlerinde beceri kaybıdır.

ms 3

Hastalığın başlangıç dönemlerinde belirtiler oldukça hafiftir ve birçok vakada fark edilmez. Ancak zamanla MS belirtileri kendilerini daha sık ve ağır bir şekilde göstermeye başlayabilir. Bu belirtiler genellikle sinir sisteminde etkilenen yere göre değişiklikler gösterebilir.

Ellerde ve ayaklarda titreme ve hissizlik ya da felç gibi bulgularda vücutta birden fazla bölgenin hasar görmüş olduğu, hastalığın birden fazla bölgede sinir sistemine zarar verdiği söylenebilir. MS hastalığında daha seyrek olarak görülen ya da hastalığın ileri dönemlerinde görülen diğer MS belirtileri;

*Yüzde ani ve anlık kramp ve ağrılar.

*İdrar yapamama ya da tutamama ve sürekli idrar yapacakmış hissi

*Kabızlık ve ıkınamama ya bağlı tuvalete çıkma zorluğu.

*Lhermitte belirtisi de denilen boyundan başlayarak bütün vücuda yayılan elektriklenme hissi.

*Yürüme kayıpları ve ayak sürüme.

MS bulaşıcı bir hastalık olmadığı gibi bir akıl ya da ruh hastalığı da değildir. Kesin tetikleyicisi ve sebebi bilinmemekle beraber bağışıklık sisteminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Tam anlamıyla bir tedavisi bulunmayan MS için günümüzde kullanılan ilaçlarla ataklar geciktirilmekte birçok hasta günlük yaşamına normal ve sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir. Tedavi için atakların olabildiğince hızlı ve uygun şekilde tedavi edilmesi büyük önem taşır. İki atak arasında ki sürenin ne kadar olacağı bilinmemekle beraber çok uzun yıllar boyunca tekrar atak görülmeyebilir. Sakin dönemde vücudun kendini iyileştirmeye çalıştığı gözlenmiştir. Eğer MS atağı geçirdiğiniz düşünüyorsanız en kısa sürede bir tıp merkezine başvurmak hastalığınızın seyri ve ilerlemesi açısından büyük önem taşımaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ