Sağlık

Mukus Nedir, Neden Oluşur?

Mukus çok önemli olan ve acı veren bir rahatsızlık atma yöntemi diyebiliriz. Birçok hastalığın geçmesine neden olabilmektedir. Hastalıkları dışarı atma noktasında oldukça etkilidir. Mukus nedir ve neden olmaksızın bir yaşam motorda yağsız bir araba gibidir. Vücudunuzdaki her yerin yağlanmasıdır gibi bir örnek de verebiliriz. Mesela sindirim sisteminiz mukus sayesinde rahatlar. Solunum yollarınıza da oldukça iyi gelebilmektedir. Vücudunuzda olan bakterilerin dişlerinize zarar vermesini de önler. Başka bir faydasından bahsedecek olursak yiyecekleri sindirmenize yardımcı olur.

Mukus neden oluşur sorusu ise hücreler halinde vücudunuzda bulunur. Bulunan bu mukuslar vücutta tam 24 saatte 1,5 litre mukus üretir. Mukus zarının içinde mevcut bulunurlar. Burada birikirler. Mukus burunda ve akciğer zarının mukus tabakasında bulunur. Ana bileşeninden bahsedersek mukus su ve musin denilen bir proteindir. Musinler vücudunuzda bulunan bakterileri yok etme işlemini de gerçekleştirir. Başka bileşenleri de bulunan bu mukuslar insan vücuduna yarar sağlar. Tüm hastalıklardan arınmanızı kolay bir biçimde gerçekleştirir. Mukus vücutta boşluk olan alanlarda birikim sağlar. Kan hücrelerinin yenilenmesi için önem arz eder. Kan kanseri önleyen en ön tabakadır da diyebiliriz.

Vücut mukus sayesinde iyi çalışan bir motora benzer. Çünkü motor yağlanınca iyi çalışır vücutta mukus sayesinde iyi çalışır. Mukus dendiği anda iğrenilebilir. Fakat vücudunuza yararı için mukus için sevinmelisiniz. Bu sayede sizlerde harika bir yapıya sahip olan mukus ile iyi yaşam sürersiniz. Sağlığınız için gerekli olan mukus sizleri hastalıklardan koruduğu için sevinmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı