Genel Kültür

Müslüman Olmanın Şartları Nelerdir ?

Müslüman olmanın şartları belirli ve nettir. Bu şartlar İslam’ın şartları olarak da bilinir. Müslüman nasıl olunur konusunun cevabı da bu soru ile aynıdır. Bu şartları yerine getiren her kim olursa olsun, İslam dinine geçmiş sayılır. Müslümanlık, yüce yaradan Allah (C.C)’ın Hz. Muhammet (s.a.s) aracılığı ile indirdiği son dindir.

Müslümanlık dini indikten sonra bütün geçmişte olan dinler geçersiz sayılmış, sadece eskiden hak olarak bilinen dinler arasında kalmıştır. 610 yılında, Cebrail (a.s) adında bir melek Hira mağarasında Hz.Muhammed’e gelerek “Oku, Yaradanın Adı İle Oku” emrini ileterek, geçmişte kalan tüm dinlerin geçersiz olduğunu anlatmıştır.

Müslüman olmanın 5 şartı vardır. Bu şartları yerine getirmek tamamı ile gerekmektedir. Bu şartlar sırasıyla:
1-Şehâdet etmek,
2-Namaz kılmak,
3-Zekât vermek,
4-Oruç tutmak,
5-Hacca gitmektir.

Bunları tek tek açıklayarak, ne anlama geldiği ve nasıl yapılacağını açıklayalım.

Müslüman Olmanın Şartları

1-Şehadet Etmek

Allahın varlığına ve birliğine inanıp, Allah’a şirk koşmamak, ilk peygamber olan Hz.Adem den son peygamber olan cihan peygamberi Hz.Muhammet (s.a.s)’e inanıp, kulu ve elçisi olduğuna inanmaktır.

Arapçası : أشْهَدُ أنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَأشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ olarak demek ve inanmak islamın ilk şartıdır.

Türkçe okunuşu: Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Rasûluhu

Anlamı ise: Şehâdet ederim ki; Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur ve yine şehâdet ederim ki; Hz. Muhammed, O’nun kulu ve Rasûlüdür.

2-Namaz Kılmak

İslam anlayışında günlük olarak sabah dan gece’ye kadar kılınan 5 vakit namazdır. İslam dininde en temel ve en önemli ibadetlerden biridir. Kur’an da bahsi sık sık geçmektedir.

3-Zekat Vermek

Yardıma muhtaç kişilere her sene İslam dininin belirlediği kadar yapılan yardımdır. Zekat farzdır. Fakir insanlar zekat vermek zorunda değildir.

4-Oruç tutmak

Hicri aylardan biri olan ramazan ayının 30 günü boyunca sabah namazından başlayıp, akşam ezanına kadar yemeyi, içmeyi ve şehevi arzuları terk ederek hem nefsimizi hem de ruhumuzu arındırma işlemine oruç denir. Oruç İslam dininde farzdır. Çocukların ve hastaların tutma zorunluğu yoktur. Bedenine zarar verebileceği bir hastalık olursa oruç tutmama hakkına sahiptir. Zaten doktorunuz sizi yönlendirecektir. Eğer bilmiyorsanız, buradan mesaj olarak konu altına yazarak sorabilirsiniz.

5-Hacca gitmek

Hac İslam aleminde her Müslüman’ın bir kere gitmesi gereken bir yerdir. Maddi durumu yetersiz olması durumunda gitmeyebilir. Ama maddi durumu iyi olursa kişinin gitmesi farzdır. Allah’ın evi olarak anılan Kabe’de üç aylar da kalarak, ibadet edip, günahlardan arınma işlemidir. Allah’a dua ederek, günahlar dan arınılır. Günahlardan temizlenip temizlenmeyeceğini sadece ve sadece yüce yaratıcı Allah bilir.

 

Not: İslam dini ile ilgili herhangi bir sorunuz olması durumunda konunun altına yorum yapar iseniz, en geç 24 saat içinde cevap verilir. Eğer Müslüman olmak istiyor ve bu konu da iyi bilgi almak istiyor iseniz 0532 138 43 64 nolu numaradan Muhammet Bey’e ulaşabilirsiniz.

DipNot: Bu yazılar tamamen alıntıdır. Bunları yapın müslüman olun cennete gidin veya farklı düşüncemiz yoktur. Her şey insanın kendi nefsi iradesi içindedir. Biz sadece bilgi vermek amaçlı bu konuyu paylaşmış bulunmaktayız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hocam mesela arkadasin biri namaz kilmiyor fakat sehadet getiriyorsa (biraz aciklar misiniz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı