Sağlık

Müziğin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Müzik hayatın her alanında insanlara yoldaş olan vazgeçilmez bir etkendir. Kimi insanlar arabesk dinler, kisimi halk müziği, pop veya rock dinler. Pek çok farklı müzik türü olması da müziğin evrensel olduğunu kanıtlar. İnsan ilişkilerini düzenleyerek insanların daha sağlıklı iletişim kurmasında önemli etkisi vardır. İnsanların ruh ve zihin sağlığı açısından çok yararlıdır ve bu durum pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır.

Müziğin insan sağlığına faydaları
Müziğin insan sağlığına faydaları

Bilim insanlarının müzik konusundaki araştırmaları sonucunda hücrelerin belli bir ahengi olduğunu ve ahengin bozulması sonucunda hastalıkların baş göstereceğini belirtmişlerdir.  Bu sonuç ile insanlar farkında olmasa da insan vücudunun müziğe her zaman ihtiyacı vardır.

Müziğin sağlık açısından faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Bebekleri sakinleştirici özelliği ile bilinir. Anne karnındaki bebeklere özellikle klasik müzik dinletildiğinde bebeğin kalp atışlarının düzene girdiği saptanmıştır.

Bebeklerin müzik dinlemesi, daha kısa sürede konuşmasında ve anlamasında önemli etkiye sahiptir.  Bebeklerin rahatlatıcı ritimlere sahip müzikleri dinlemesi zeka gelişimlerinde büyük ölçüde katkıya sahiptir. Özellikle bebeklerde müziğin olağanüstü etkisi yıllar önce bilim insanları tarafından kanıtlanmış bir olgudur.

İnsan üzerindeki depresyonu azaltmasında etkilidir. Kişinin sevdiği müziği belli aralıklarla dinlemesi bu durumu destekler, kişinin hoşuna gider.

Müzik dinlemek zihni açar, ders çalışırken müzik dinlemenin doğru bir yargı olduğu pek çok bilim insanı tarafından onaylanmıştır. Aynı zamanda müzik terapisinin matematiksel zekanın gelişmesinde önemli etkiye sahiptir.

Egzersiz, spor yapan kişilerin aynı zamanda müzik dinlemesi vücudun daha fazla kan pompalamasında etkilidir. Bu nedenle tansiyonun yüksek olduğu durumlarda düşmesinde de yardımcıdır.

Şarkı söylemek, ciğerlerin kapasitesini arttırır ve nefes alışverişini düzenler.

Şarkı söylemek, bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı yaşayan kişilere iyi gelir.

Epilepsi hastalarının müzik dinlemesi, dinlemeyen hastalara göre daha az nöbet geçirmesinde etkilidir. 

Parkinson hastalarının müzik dinlemesi, hastalıklar mücadele etme sürecinde etkilidir.

Alzheimer hastalarının müzik dinlemesi, daha iyi uyumalarında yardımcıdır ve hastalığın ilerlemesine karşı savaşır.

Hastaların fiziksel acı yaşadığı zamanlarda müzik dinlemesi acıyı azaltır.

 

Yazar Ezgi ŞEKER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı