NASA’nın Yeni Atmosfer Araştırma Misyonu GOLD

  • Mesut YEŞİLYURT

NASA tarafından 26 Ocak’ta Fransız Ginesi’nden uzaya fırlatılan SES-14 uydusu yeni araştırmalar yapmak ve bulgular elde etmek için gezegenlerin arasında süzülüyor. Kndisi başlı başına teknoloji harikası olan SES-14 uydusu ile teknoloji dünyasında çığır açacak yeni ve gizemli bilgilerin elde edileceği düşünülüyor. NASA’nın yeni araştırma uydusu SES-14’ de GOLD ismi verildi. Teknoloji ve uzay dünyasının da merakla takip ettiği bu uydunun başta yaşanan aksamadan dolayı varacağı yere tahmini olarak daha geç gideceği düşünülüyor. NASA’nın yeni atmosfer araştırma misyonu Gold, fırlatılış sırasında bir sorun yaşasa da şuan için iyi durumda ve NASA’ya aktaracağı keşifler merakla bekleniyor.

NASA Hakkında Genel Bilgi

Evren her dönem merak edilen bir soru olmuştur. Teknoloji yetersizliğinden ötürü tam olarak keşfedilemeyen uzay hakkında gelişen teknoloji ile birlikte özellikle son zamanlarda çokça çalışma yapılmakta, araştırma yapmak için uydu ve roket gönderilmektedir. Bu tür çalışmalar yürüten dünyaca kendini kanıtlamış araştırma merkezlerinden biri de NASA’dır. Türkçe Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi anlamına gelir. ABD ye bağlı bir merkezdir. 29 Haziran 1958 de kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana uzay hakkında kendini kanıtlamış bir kuruluştur. Uzayda en az bilgiye sahip kısımlarda en erken bilgileri veren kurumdur. Gezegen oluşumları ve keşifleriyle uzay araştırmalarında zirveye ulaşmıştır. Şuan ise NASA’nın yeni atmosfer araştırma misyonu GOLD adından sıkça söz ettirmektedir.

Atmosfer Araştırma Misyonu Gold

26 Ocak tarihinde uzaya fırlatılan SES-14 ün, Ariane roketinin fırlatılışı sırasında NASA ile bağlantısının koptuğu açıklansa da bugün 27 Ocak itibariyle yeniden irtibata geçildiği duyurusu yapıldı. Yeni koşul hesaplaması yapıldıktan sonra NASA’nın yeni atmosfer araştırma misyonu Gold isim uydusunun 4 hafta gecikme ile tahmin edilen yere ulaşacağın düşünüldüğü dünya ya duyuruldu. Şuan iyi durumda olduğu belirtilen SES-14’ün kullanım zamanının planlandığı gibi olacağı paylaşıldı.

Gold Misyonunun Amacı: Sonsuz uzay ile dünyanın üst atmosferi ile arasındaki hareketli ilişkiyi açıklığa kavuşturmayı, aynı zamanda bu kısımda değişikliğe neden olan etkenleri anlamayı amaçlamaktadır. Elde edilen bilgiler uzay aracı yapımında da oldukça işe yarayacak gibi gözüküyor.

Bir önceki yazımız olan Iphone X En Beğenilen Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI