Eğitim

Nasıl Pilot Olunur?

Kişisel özellikleriniz meslek seçimlerinizi büyük ölçüde etkiler. Eğer özgürlüğünüze düşkünseniz ve gökyüzünde olmak istiyorsanız pilotluk tam size göre bir meslek olacaktır. Ancak meslek seçimlerinde sadece kişisel özellikler etkili değildir. Bunun için gerekli eğitimleri almanız, bu konuda bir yeteneğinizin ve becerinizin olması gerekir. Nasıl pilot olunur diye merak eden kişiler;

Lise ya da Lise Dengi Okullardan Mezun Olmak

İlk kural olarak lise bitime şartı bulunur. Liseyi en iyi şekilde bitiren kişiler pilotluk için ilk adımı tamamlamış olacaklar. Bunun dışında ise üniversite mezunu olmanız gerekli olan koşullardan biridir.

İngilizce Bilgisi

Hava yolu şirketleri genel olarak pilot adaylardan iyi derecede İngilizce bilmelerini istiyor. Mülakatlarda ya da sınavlarda İngilizce bilgisi de yoklanmaktadır. Bunun yanı sıra ise ruh ve beden sağlığı oldukça önemlidir. Uçak kullanmaya herhangi bir engeliniz bulunmadığını kanıtlamanız şart.

Ruh ve Beden Sağlığı

Pilot olmak istiyorsanız ruh ve beden sağlığınızın yerinde olması gerekiyor. JAZ-FCL adı altında verilen standartlara uygun bir şekilde sağlık belgesi almanız koşulunda pilot olmak için sağlık şartlarını yerine getirmiş olacaksınız. Nasıl pilot olunur diyen kişiler sağlık raporu almalıdır. Sağlık raporunda; kan ve idrar tahlilleri, akciğer filmi, EKG, EEG, işitme testi ( odyometri ), solunum fonksiyon testi, KBB muayenesi, psikiyatri muayenesi, göz muayenesi, dahiliye muayenesi gibi birtakım tetkikler istenmektedir.

Özel Uçuş Okulları

Pilot olmak isteyen kişiler bunların dışında özel uçuş okullarına kayıt olabilir. Üniversitelerin havacılık bölümlerini kazanarak da pilot olmak için bir adım atmış olacaksınız. Özel okullar üniversitelerin havacılık bölümlerine göre daha maliyetlidir. Özel uçuş okullarında iki eğitim alınır.  Bu eğitimlerden başarılı bir şekilde geçen kişiler PPL ( Private Pilot Licence ) alarak pilot olabilir.

PPL Almak İçin;  Özel uçuş okullarında 4 hafta süre ile ders aldıktan sonra uçuş eğitimleri başlar. 165 saat ders alınır. 40 saat ise uçuş yapılır. Eğitim sonrasında kontrol uçuşu olarak bilinen bir sınava girilir. Nasıl pilot olunur; Sınavı geçen kişiler PPL alarak pilot olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı