MaaşlarMeslekler

Odyometrist Maaşları Ne Kadar?

Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olan adaylar arasında en yüksek iş imkanı olan bölümlerden biri ise odyometri bölümüdür. 2 yıllık bölümlerden olan odyometri maaşları her yıl değişiklik göstermekte olup, her yıl düzenli olarak memur maaşları arttığı gibi odyometrist maaşları da artış göstermektedir.

Bu bölüm devlet üniversitelerinde az oranla açılmış olup, şuanda sadece 10 kadar devlet üniversitesinde bu bölümü tercih edilebilir. Bu nedenle bu bölüm genellikle ücretli özel üniversiteler de açılmış bölümler arasında yer almaktadır.

Bu bölüm tercih edilebilecek bölümler arasındadır. Şu zamanda bu bölüm okuyanların atanma olasılıkları fazla olmaktadır. Fakat ilerleyen yıllarda yığılma olur mu ve olursa arz talep ilişkisini karşılayıp karşılamadığı önem kazanır. Eğer bu oran sağlanır ise bu bölümün de ömrü tükenecektir. Fakat şimdi oldukça önü açık bir bölüm olduğu gözükmektedir.

2 yıllık odyometri bölümü iş imkanları oldukça fazladır. Bu bölümü okuyan yani odyometri bölümü nedir ve bu konu konu hakkında bilgi sahibi olmanızda oldukça fayda vardır. Bu sayede seçim yaparken size uyup uymadığı konusunda bilgi sahibi edinebilirsiniz.

Odyometri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Odyometri maaşları devlet hastanelerinde mi özel hastanelerinde mi çalıştığı baz alınarak değişiklik gösterilebilir. Bu sebeple devlet hastanelerinde döner sermaye ve performans gibi etmenler göz önünde bulunularak 3300 ile 3500 lira gibi maaş alınabilmektedir.

Odyometri maaşları özel hastanelerde çalışan mezunlar için ise daha düşük olmaktadır. Bu nedenle 2000 ile 3000 lira arasında maaş almaktadırlar. Odyometri mezunu olan adaylara özel hastanelerde verilen rakamlar genellikle düşük olmaktadır. Devlet hastanesi bu personellere genelde düşük maaş vermektedir. Bu sebeple iyi maaş alabilmek için özel anlaşma yapılması gerekebilir.

Odyometri Bölümü Nedir?

2 yıllık bölümden mezun olduktan sonra odyometrist olarak anılan bu bölüm mezunları devlet veya özel hastanelerin kulak burun boğaz bölümlerinde kulak burun boğaz uzmanı veya odyoloji uzmanı gözetiminde çalışmaktadır. Bu bölüm ön lisans bölümü olarak geçmektedir. Eğitim süresi iki yıldır. Eğitim süresinde staj zorunluluğu bulunmaktadır. Staj süresi 40 gün olmakla beraber devlet veya özel hastanelerde staj yapılabilir.

 

Odyometri Mezunları Nerede Çalışır?

İki yıllık odyometri bölümünü okuyan mezunlar odyometrist veya odyometri teknikleri unvanı kazanmaktadır. Bu bölümden mezun olanlar devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde çalışmaktadır. KPSS ile ataması yapılmaktadır. Özel hastanelerde ise genellikle KPSS şartı aranmamaktadır.

Odyometri iş imkanları ve odyometri çalışma alanları:

Devlet Hastaneleri,
Üniversite Hastaneleri,
Özel Hastaneler,
Özel Muayeneler,
İşitme Engelliler Okulu ve buna benzer işitme ile ilgili iş yerlerinde çalışma imkanına sahiptir.

Odyometristler Ne İş Yapar?

İşitme ile ilgilenen bir bölümdür. Odyometri bölümünün amacı ise kulak rahatsızlıkları, işitme sorunlarına çözüm bulma ve bu konu da yapılabilecek tedavilerde bulunmaktır. Bu nedenle kulak burun boğaz doktorları ve odyoloj ile eş zamanlı çalışmaktadırlar.

Daha meslek seçme aşamasında iseniz burada önünüzde birçok meslek bulunduğunu unutmamakta fayda vardır. Bu sebep ile evet  Meslekler kategorisi ile hangi bölüm mezunu ne kadar maaş alıyor bu konu da bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı