Öğrencilere Robotik Ve Kodlama Eğitiminin Önemi

  • Mesut YEŞİLYURT

Eğitim sisteminde analitik düşünme, eleştirel düşünme, tasarım odaklı düşünme, yaratıcı düşünme ve problem çözme yeteneklerinin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Bu becerilerin kazandırılması adına tüm dünyada eğitim alanında değişiklikler yapılmaktadır. Öğrencilere robotik ve kodlama eğitiminin önemi; birçok becerinin erken yaşta çocuklara aşılanması olarak ifade edilebilir.

Kodlama Eğitiminin Önemi

Günümüzde klasik eğitim anlayışının dışına çıkılması adına yapılandırmacı eğitim yöntemi benimsenmiştir. Yapılandırmacı eğitimde ezbere yer yoktur. Öğrenciler sorgulamaya ve eleştirel düşünmeye yönlendirilir. Bu nedenle erken yaşta kodlama eğitimi oldukça büyük bir öneme sahip. Kodlama eğitimi sayesinde bu beceriler kazandırılarak gelişim desteklenir. Çocuklar erken yaşlarda algoritmiş düşünme beceresi kazanır. Bu sayede gündelik hayatta da karşılaşılan problemlerde yaratıcı düşünmeleri, eleştirel düşünmeleri sağlanır. Öğrencilere robotik ve kodlama eğitiminin önemi, veliler tarafından da benimsenmelidir.

İngiltere’de bu konuda eğitim uzmanları çeşitli araştırmalarda bulunmuştur. Matematiksel işlemlerin basitçe gerçekleştirilebilmesi, mantıksal sıralamanın zorlanmadan yapılması, problemlerin kolaylıkla çözümlenebilmesi kodlama eğitimi içerisinde yer almaktadır. Teknolojik gelişmelerin takip edilmesi, nasıl yapıldığına dair araştırmaya girişilmesi kodlama eğitimi içerisinde yer alır.

Robotik Kodlama Eğitimi

Robotik eğitim de problemleri çözme becerilerini kullanarak akış diyagramları hazırlayabilme, analitik düşünerek verilen görevleri yerine getirme, çalışır robot tasarımları için mantıksal düşünme becerilerinin harekete geçirilmesi gibi birtakım kazanımlar sağlanır. Bu kazanımların dışında;

  • Teknoloji üretimi alanında özgüven kazanma robotik kodlama eğitiminin en bilindik kazanımları arasında yer alır.
  • Yenilikçilik anlayışının kazanılması, küçük kas hareketlerinin etkin olarak kullanılabilmesi robot uygulamasının sağladığı kazanımlardandır.
  • Ekip çalışmasının sağlanarak yaratıcı düşünce biçiminin kazanılması robotik kodlama eğitiminin kazanımları arasında yer alır.

Öğrenciler 20’den fazla robot yarımı yaparken aynı zamanda matematik, bilim ve mühendislik alanında gelişir. Her öğrenci için tasarımda karşılaşacağı bir problem bulunur ve bu problemi çözerek analitik düşünme becerisi kazandırılır.  Robot tasarımları bittikten sonra ise eğitimcilerin verdikleri görevi tamamlamaya çalışırlar.

Öğrencilere robotik ve kodlama eğitiminin önemi; Öğrenciler yaratıcı düşünme, analitik düşünme, karar verme gibi beceriler kazanır. Problem çözme becerisi kazandırılır. Birtakım sorunlar ile kendisi yüzleşerek çözüm üretebilir.

Bir önceki yazımız olan Bilirkişi Nedir Ve Bilirkişi Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI