Öksürüğe Ne İyi Gelir?

  • Mesut YEŞİLYURT

Özellikle sonbahar ve kış aylarında aldığımız enfeksiyonlar öksürük rahatsızlığımızın daha çok ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  Bazı hastalıklar öksürük oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bunların arasında sinüzit, faranjit, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yer alır. Geceleri öksürük şikayetleri artmaktadır.  Gündüz topluluk içinde tutan öksürükler kişileri zor duruma sokarken geceleri ise uyku bozukluklarına neden olabilmektedir.

Öksürük aslında kimi zaman boğaz ve nefes yollarımızın temizlenmesini sağlamaktadır.  Öksürük refleksleri vücudumuzda bulunan mikropların, tahriş edici yabancı maddelerin ,duman, mukus ve diğer sıvıların akciğerlere kadar taşınmasını engellemektedir.  Nefes yollarımızda sinirler bulunmaktadır ve bu sinir uçlarının uyarılması olayı da öksürük oluşumunu ortaya çıkarmaktadır.  Faydalarının yanında ilerlediği taktirde kişilere artık zarar vermeye başlamaktadır.

Uzun süreli öksürüklerde kişilerde göğüs ağrıları görülmektedir. Vücutta halsizlik şikayetleri ve sersemlik gibi belirtilerde görülmesi muhtemel bir durumdur.  Bölünen uyku rahatsızlıkları da başka problemlere neden olabilir. Öksürük uzun ve kısa süreli olabileceği gibi balgamlı yada balgamsız da olabilir. Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük oluşumuna neden olan etkenlerin başında bazı maddelere karşı vücudun hassas olması ve alerjenlerin gösterdiği reaksiyonlar gelmektedir. Grip, nezle, bronşit, soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar da öksürük oluşumunu artırmaktadır.  Nefes yollarının tıkanmasına neden olan astım, reflü, sigara içmek, yabancı ve zararlı maddelerin solunması, kullanılan bazı ilaçlar, akciğer kanseri, tüberküloz gibi rahatsızlıklar da kişilerde öksürük ortaya çıkarır.

  • Kuru öksürük şikayetlerinin giderilmesi için eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş bir yöntem bal uygulamalarıdır. Hatta bal öksürük şurubu olarak da kullanılabilmektedir. Analjezik bir yapısı bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı oluşan ağrıların giderilmesini sağlamaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidan içeriği ve antimikrobiyal olması da boğaz ağrılarının rahatlamasını sağlar. Geceleri yatmadan önce yiyebileceğiniz gibi ılık süt içerisine katarak da tüketebilirsiniz.
  • Zerdeçalın içerisinde çok az bitkide bulunan kürkümin bulunmaktadır. İltihap önleyici özelliklerinin yanında antiviral ve antibakteriyel ajanlar da içermektedir. Bir su bardağı ılık su içerisine ekleyeceğiniz yarım tatlı kaşığı zerdeçalı çay olarak tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra yemeklerinizde de zerçal tozu kullanabilirsiniz.
  • Zencefil bitkisi çoğu öksürük şuruplarının içerisinde bulunmaktadır. Öksürük dolayısı ile boğazda oluşan ağrıların ve tahrişlerin giderilmesini sağlayan zencefil aynı zamanda iltihap giderici ve solunum sistemini temizleyici bir etkiye de sahiptir. Dilimlerin halinde taze olarak yiyebilirsiniz. Ya da bir su bardağı sıcak su içerisine ekleyeceğiniz zencefiller ile elde edeceğiniz çayı ılıyınca içerek de tüketebilirsiniz.
  • Bakteri, mikrop ve viral enfeksiyonlara karşı vücudun korumasını sağlayan besinlerden birisi de sarımsaktır. Özellikle kuru öksürük şikayetlerinin giderilmesinde sarımsak tedavisine çok sık başvurulur. Sarımsak bağışıklık sistemimizi de güçlendirerek bunun sonucunda oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. Bir su bardağı su içerisinde birkaç diş sarımsağı demleyerek çay şeklinde içebilirsiniz. Bunun dışında tadı ve kokusu size ağır gelmiyor ise çiğ olarak da yiyebilirsiniz.
  • Tuzlu su ile elde edeceğiniz gargara sayesinde boğaz ağrılarınızı ve tahrişlerinizi gidermeniz mümkündür. Ayrıca tuzlu su gargaraları öksürüğün azaltılmasına da yardımcı bir karışımdır. Bir su bardağı ılık su içerisine ekleyeceğiniz yarım tatlı kaşığı tuzu iyice karıştırdıktan sonra gargara şeklinde boğazınıza uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Belde Kanal Daralması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI