Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Nisan 2018

Omurga Hastalıkları Nelerdir

Omurga Hastalıkları Nelerdir
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
Sitemizde kaliteli ve yazarlarımız tarafından özgün bir şekilde yazılmış makalelerimiz bulunmaktadır. Link göstermek şartıyla faydalanılabilir. Buyutec.Net Hayatı Büyüteçliyoruz...

Hemen hemen hepimizin uzun zamandır yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Oturma kaynaklı başta olmak üzere bir çok etken doğrultusu ile karşımıza çıkan fiziksel hastalıklardan biridir. Ama talihsiz yaşanan düşme, çarpma, vurma gibi kazalar sonucunda omurga zedelenebilir veya yaralanabilir. Omurga vücudun en önemli kısımlarından biridir. Ağır tahribatlarda sonu feci olabilecek hastalıklarla hatta ölümle dahi karşı karşıya kalınabilir.

Omurga Şekil Bozuklukları
Küçük çocukların özellikle kemiklerinin daha kireçlenmemiş bir halde olduğu için omurganın eğrilmesine sebep olabilir. Bu eğrilme sonucunda raşitizm denen bir kemik hastalığı ortaya çıkmaktadır. Kemikler dışında omurga da da oluşabilecek bir hastalık türüdür.

İltihaplar
Yaşanan hastalıklar sebebi ile bazen iltihap kapılarak, bu iltihaplarında iltihap yapmasına yol açabilmektedir. Bunların başında ise en önemli iltihap verem diye adlandırabiliriz. Eğer bu mikrop omurgaya yerleşir ise birbirine bağlayan eklemlerde bozukluklar meydana gelebilir. Omurgalarda yer yer eziklikler oluşabilir buna ise de Pott hastalığı adı verilir.

Omurga rahatsızlıklar görüldüğü gibi bir çok sebep dolayı ile oluşabilir. Bu nedenle omurgayı en iyi şekilde korumaya çalışmalıyız. Çocukluk çağında oturma şekilleri sebebi ile meydana gelen kaburgalarda şekilsel olarak bozulmalar kambur hastalığına yol açabilir.

Her yaşta kambur olunabilir. Bu sebeple uzun zaman masa başında oturuyor iseniz buna dikkat etmelisiniz. Yarım saat de bir dahi olsa kalkıp 5 dakika yürümeli veya vücudu hareket ettirmeliyiz. Yoksa sonu ameliyata kadar gidebilecek hastalıklara yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan Anne Marie ile Düet Gerçeği - Rockabye "Smule" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz