Genel Kültür

Özür Değil ”ENGEL”

Cennet gibi memleketemizin içinde yaşayan hala güzel ve iyi, yürekli insanların varlığı,engelli kardeşlerimizin hayata tutunabilmesi için yeterli bir sebep aslında… Siz farkında olmasanız bile hala büyük bir gayret ve hırs ile hayata tutunmaya çalışan masum meleklerimiz onlar… Tertemiz, pür-ü pak dünyaya gelip,mutlu yarınları görmeyi hak eden varlıklar. Her zaman engelleri aşmak için gayret gösteren büyükten küçüğe her fiziksel ve zihinsel engelli kardeşlerimizin gerek toplum, gerekse her sosyal ortamda saygıdan daha da öte bir konuma sıkıştırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Rutin bakımları, ihtiyaç duydukları sevgi ve ilgi,eğitim sayesinde her geçen gün daha da sosyalleşebilen engelli insanların da bir kimliği olduğunu,hatta bizden biri olduğunu unutmamak gerekiyor. Maalesef bazen bu durumu unutup onları hor gören,dışlayan kişiler de istemesek de ortaya çıkabiliyor.İşte bu tamamen toplumun sağlam bilinçlendirilmesiyle alakalı… Onlara karşı nazik ve saygı gösterilmesi gerektiğini açıklayan makaleler,köşe yazıları,üstün bilgi sahibi olan kişilerin şehirlerde verdikleri konferanslar sayesinde insanlar da belli bir farkındalığa sahip olarak artık engellilerin varlığını bilerek yaşamlarını sürdürüyorlar. Bir de değinmemiz gereken başka bir konu daha var.

Özürlü mü, Yoksa Engelli mi Diye Hitap Edilmeli ?

”Özürlü mü,yoksa engelli mi” diye hitap edilmesi. Hep tartışmaya açık bir konu haline gelmiştir ama buna bir son vermek gerekli…Özürlü ile Engelli arasındaki tek farkın ne olduğunu söyleyediğimizde aslında hangisinin en doğru olduğuna sizler karar vermiş olacaksınız.Allah tarafından onlara verilmiş olan ve bize göre bir lütuf olan hastalıkları, onların asla bir ”özrü değil engeli”dir. İşte bu yüzden onlar aslında sadece önlerindeki engelleri korkusuzca aşmaya çalışan küçük kahramanlar.Sadece pelerinleri yok ve uçamıyorlar o kadar… Her ne olursa olsun,onları sevip,yol gösterici olmayı unutmayın ve emin olun engelli kardeşlerimize yaptığınız güzel davranışların karşılığını elbet bir gün en güzel şekilde alacağınızdan emin olun…Bu da sizin yüzünüzün gülmesi için yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı