Sağlık

Panik Atak Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak, kişinin sürekli kendini kötü hissettiği ve bir şey olacak endişesi ile korkuya kapılmasına neden olan bir tür anksiyete bozukluğudur. Sorunun altında yatan neden/nedenlerin bilinmemesi ile beraber genetik faktörlerin etkin rol oynadıkları tahmin edilmektedir. Bu anksiyete bozukluğu kadınlarda çok daha fazla yaygındır. Panik atak belirtileri 25’li yaşlardan önce başlar ve 30-40 yaşları arasında belirtilerin daha da şiddetlenme ihtimali oldukça yüksektir. 20’li yaşlardan sonra kesin teşhis koyulması nedeniyle çocuklarda mevcut olan panik atak problemi gözden kaçırılabilir. Ataklar esnasından kişi yoğun bir endişe içine girerek dış dünyadan kendisini izole eder. Bazı kişiler gerçekleşen ataklar esnasında ‘’ölüyorum’’ hissine dahi kapılabilir. Tedavisi uzun bir sürece yayılan panik atak probleminin ileri de tekrar etme ihtimali de bulunmaktadır.

Panik Atak Neden Olur?

Kişilerin yaşadığı olumsuz olaylar beklenmeyen atakların gerçekleşmesine nede olabilir. Bu beklenmedik ataklar tekrarlamaya devam ederse panik bozukluğu durumu ortaya çıkar. Bazı kişiler de gerçekleşen bu durum bozukluğu dakikalar içerisinde zirve yapabilmektedir. Günler ve hatta haftalarca süren endişe durumu da panik atağa neden olabilmektedir. Böyle bir atak meydana geldiğin de tekrarlama olasılığı çok yüksektir.

Gelişen ataklar kişinin pskikolojisini bazı durumlar da yerle bir etse bile bazı tedavi yöntemleri ile bu sorunun üstesinden gelinebilmektedir. Toplumumuz içerisindeki mevcut ‘’deli doktoruna gidiyor’’ ön yargısını görmezden gelerek bir psikiyatr uzmanına başvurulması halinde gelişen semptomlar azaltılabilir ve kişi günlük yaşam kalitesini artırarak yaşamına devam edebilir. Yapılan klinik araştırmaların da panik atağa neden olan faktörler;

 • Yas gibi travmatik veya çok stresli geçen bir yaşam süreci
 • Ailesinde veya yakın akrabalarında panik atak bozukluğu mevcudiyeti
 • Beyindeki kimyasal habercilerin (nörotransmitterlerin) dengesizliği

Panik Atak Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Tedavi Edilir?

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

 • Sürekli tehlike içinde olma duygusu
 • Ölüm kaygısı nedeni ile kontrolünü kaybetmek
 • Kalbin ataklar esnasında hızlı atması
 • Titreme ve terleme
 • Nefes darlığı ve solunum güçlüğü
 • Sıcak basmaları
 • Mide bulantısı, karın bölgesinde kramplar
 • Göğüs ağrısı, baş ağrısı
 • Baş dönmesi ya da şiddetli semptomlarda baygınlık
 • Uyuşma veya karıncalanma hissi
 • Gerçeklikten uzaklaşma hissi

Panik Atak Krizi Nasıl Gerçekleşir?

Kişi yoğun bir endişe ve stres içinde ise titreme başlar. Bu sırada bir şey olacak endişesi ile kalabalık ortamdan uzaklaşıp sessiz bir yere geçmek ister ya da tam aksine çevresindekilerden ‘’bir şey oluyormuş’’ hissi ile yardım isteyebilir. Bu ataklar genellikle 20 dakika kadar sürebilir, fakat ağır vakalarda bu süre 1 saati kadar bulabilmektedir. Ataklar esnasında kişi genellikle boğuluyormuş hissine kapılır, bu nedenle çevresindeki kişiler boğazı sıkan kravat gibi nesneleri çıkarmalı ve kişiyi rahatlatmalıdır.

Ataklara bağlı olarak kalbin hızlı atması nedeniyle kişi kalp krizi geçirdiğini hisseder. Böyle bir tabloya nefes darlığı da eklenince ataklar doruk noktaya ulaşır. Panik atağı bulunan kişinin mevcut durumu izlenmeden kesinlikle kalp krizi ile alakalı ilk yardım müdahaleleri yapılmamalıdır. Bu tür ataklara maruz kalan kişinin o anda yapması gerekenler;

 • Kişi burnundan derin nefes almalı, her aldığı nefesten sonra 1’den 5’e kadar saymalı. Bunu ataklar yavaşlayana kadar sürdürmeli.
 • Bu esnada gözler kapatılmalı ve alınan nefese odaklanılmalı.

Panik Atak Nasıl Teşhis Edilir?

Yazımızda açıkladığımız belirtileri hisseden bir kişi psikiyatr uzmanına başvurur. Doktor tarafından kişiye bazı sorular yöneltilerek ufak bir anket yapılır. Sorulara verilen cevaplar neticesiyle de Panik bozukluğu sorununun teşhisi net olarak konulmuş olur.

Panik Atak Tedavisi

Tedavi sürecinde uygulanması gereken aktiviteler ve kullanılması gereken ilaçlar belirtileri azaltmaya veya sorunu komple ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ancak panik bozukluğu sorunu ile ileride yine karşılaşılması yüksek ihtimaldir. Bazı vakalarda kişiler kendilerine reçete edilen ilaçları ömür boyu kullanmak durumunda kalabilmektedir. Kişilerin günlük yaşantılarında yaşadığı stresi en aza indirmesi, kendisine kaygı yaratacak durumlardan kaçınması da tedavi sürecine olumlu katkı sağlamaktadır.

Reçete edilen ilaçlar başlangıçta düşük dozda tüketilir. Vakanın durumuna göre ilacın dozu yükseltilir. Panik bozukluğu olan kişiler ilaçlarını kesinlikle aksatmamalıdırlar. 1 gün bile atlanılması halinde kişinin o gün ki yaşam kalitesi düşebilir. Alternatif olarak meditasyon ve akapunktur yöntemleri de panik atak sorunlarının tedavi sürecinde kullanılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı