Sağlık

Pasif İçicilik nedir? Sağlığa Zararları Nelerdir?

Pasif İçicilik, sigara içmeyen bir kişinin kendi dışında sigara içenlerin sigarasından çıkan duman ile yine başkasının ciğerlerine çekip dışarı verdiği dumanı soluması durumu için kullanılan tabirdir. Hemen herkesin bildiği, en azından duyduğu bir kavramdır.

1980 öncesi yıllarda pasif içiciliğin zararları henüz kanıtlamadan önce, pasif içiciliğin zararlı olabileceğine şüphe ile yaklaşılmaktaydı. Ancak 1986 yılında pasif içicilikle ilgili yapılan çalışmaların sonuçları kesinleşti ve pasif içiciliğin akciğer kanserine neden olduğu kanıtlandı.

Kapalı alanlarda sigara içme yasakları hem dünya’da hem de Türkiye’de başlamadan önce kafelerde, restoranlarda, bakkallarda, mağazalarda ya da iş yerlerinde sigara dumanına uzun yıllar pek çok insan maruz kaldı. Hatta evlerde bile, sigara içen aile bireyleri yüzünden diğer aile üyeleri bu sigara dumanını yıllarca soludular. Ancak gerçek şu ki pasif içicilik, bazı durumlarda sigara içenden bile daha fazla içmeyene zarar vermektedir. İşte rakamlarla pasif içicilik:

  • Pasif içicilerde kalp rahatsızlığından dolayı ölüm oranı normal içicilere göre %30 daha fazladır.
  • Sigara dumanı havayı bir arabaya göre 10 kat fazla kirletir.
  • Türkiye’de her iki öğretmenden biri sigara içmektedir.
  • Öğretmenlerin çoğu okulda da sigara içerken, %68’i ise öğrencilerin önünde sigara kullanmaktadır.
  • Her iki gençten birinin ebeveynlerinden biri sigara kullanmaktadır.
  • Pasif içicilikten dolayı her yıl 10.000 insan yaşamını yitirmektedir.
  • Sigara dumanı, kapalı ortamlarda normal bir havalandırmadan 100 kat fazla havalandırılarak temizlenebilir.
  • Pasif içiciliğe maruz kalan çocuklarda “astım” hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.

Rakamlar aslında birçok şeyi açıkça ifade etmekte. Her ne kadar hâlâ önem vermeyen çok sayıda insan olsa da kapalı alanlarda sigara dumanına maruz kalmak “sigara içmek” demektir. Bu yüzden sigara içilen kapalı ortamlarda asla bulunmamak, eğer araç içinde sigara dumanına maruz kalınıyorsa mutlaka içeni uyarmak ve şayet evde içen aile ferdi varsa, içmemesi için onu uyarmak sigara içmeyenlerin sağlığı için en az sigara içmemek kadar önemlidir.

Pasif İçiciliğin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Pasif içiciliğin sağlığa en bilinen zararı akciğer kanseridir. Eşlerden birinin sigara kullandığı evliliklerde, sigara içmeyen eşin akciğer kanseri riski 1.21 kat artmaktadır. Bu oran 25 yıldan daha uzun süre, ev ortamında, sigara dumanına maruz kalındığında 2 katına çıkmaktadır. Bunların dışında pasif içicilerde koroner kalp hastalığı riski, normal bir insana göre daha yüksektir. Sigaranın içinde bulunan bazı maddeler kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Özellikle genç yaştaki kadınlarda %70 oranında meme kanserinde artışa yol açtığı bilimsel çalışmalarda tespit edilmiştir. Çocuklarda pasif içicilik ise bronşit, astım,  hırıltılı nefes alma, pnömoni (zatürre) gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı