BüyüteçNet

Patoloji Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Patoloji Sonucu Kaç Günde Çıkar?
  • Kaç Gün / Sağlık
  • 0 YORUM
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
    Loading...

Geçirilen ameliyatlardan sonra veya doktorların herhangi bir durumda gerekli bulduğu biyopsi işlemlerinde patoloji raporlarına ihtiyaç duyuluyor. Bu raporların hazırlanmasının biraz uzun sürmesi, hastalar arasında endişe yaratıyor. Çünkü tam bir patoloji değerlendirmesi yaklaşık olarak 20 günü bulabiliyor. Patoloji kavramı hakkında temel bilgilere sahip olmak, neden bu incelemelerin uzun sürede yapıldığını bilmek adına yardımcı olacaktır.

Patoloji Nedir?

Hastalıklara teşhis konulması için önemli bir değerlendirme olan patoloji, “hastalık bilimi” olarak tanımlanabilir. Sözcük olarak patoloji, eski Yunancadan gelmektedir. Hastalıklarla ilgili ilk çalışmaların yapılmaya başlandığı eski medeniyetlerden bu yana patoloji kavramı bilinmektedir. Özellikle akciğer, karaciğer, mide, beyin, bağırsak sistemleri, kadın ve erkek üreme sisteminde oluşan problemler gibi konularda patolojinin yardımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde patoloji incelemeleri en çok kanser şüphesi duyulan hastalıklarda başvurulsa da “patoloji sadece kanseri araştırır” demek yanlış olacaktır. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan tümör gibi dokuların detaylarıyla incelenmesine yardım eden patoloji bilimi, bazen kanserli olmayan ve çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen tümörlerin oluşum nedenlerinin de tespit edilmesi adına değerli bulgular sunmaktadır.

Patoloji, genelde ameliyatlar sonrası vücuttan alınan kitlelerin veya organların incelenmesini sağlamaktadır. Veya hasta ameliyat edilmemiş olsa bile, biyopsi yöntemi ile tümör dokusundan küçük bir parçanın alınması ve bu parçanın patoloji laboratuvarında incelenmesi ile net bir tanı konulması mümkün olabilmektedir.

Patoloji Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Kaç Tür Patoloji ve Patolojik İnceleme Yöntemi Vardır?

Üç tür patolojik inceleme mevcuttur. Anatomik patoloji, klinik patoloji ve adli patoloji olarak adlandırılan bu çalışmalarda çeşitli bulguların araştırması sağlanmaktadır. Anatomik patolojide vücutta oluşan tümörler veya çeşitli nedenlerle alınan organların incelemesi yapılır. Klinik patoloji vücuttan alınan kan örneklerinin ve bazı salgıların incelemesini gerçekleştirir. Adli patoloji ise, adli tıbbın konusu olup yaralama veya cinayet olaylarının incelenmesini sağlamaktadır. Bu alanda yapılan otopsiler de patolojinin konusuna girmektedir.

Patolojinin incelediği örneklere göre oldukça farklı yöntemleri bulunmaktadır. Histokimya İmunohistokimya gibi değerlendirmelerin yanı sıra doku kültürü değerlendirmesi, dijital görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılan değerlendirmeler bulunmaktadır.

Patoloji Raporları Kaç Günde Çıkar?

Patoloji değerlendirmeleri, detaylı incelemeleri içerirler. Özellikle kemiklerden alınan dokuların incelenmesi daha uzun sürebilmektedir. Buna nazaran yumuşak dokular üzerinde yapılan incelemeler, daha çabuk sonuç verebilmektedir. Bu raporlarda net bulgular ortaya konulabilmesi için alınan dokuların veya kan, sıvı örneklerinin üzerinde birçok yöntemin denenmesine ihtiyaç duyulabilir. Bu çalışmalar, belli zamana yayıldıkları için biraz uzun sürmektedir. Ayrıca bazen tanımlanması zor, başka hastalıklara benzetilen, ayırt edilmesi güç bulguların incelenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda patoloji uzmanları, hastalığın tanısının konulabilmesi için birçok farklı tarama metodunu aynı anda veya sırasıyla arka arkaya uygulamaktadır. Tüm bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için biraz zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde yapılan ameliyatlardan veya biyopsi incelemelerinden sonra hazırlanan patoloji raporları 1 haftalık sürede verilebileceği gibi çalışmanın niteliğine göre 20 gün veya 1 ay gibi zamanlara da yayılabilirler. Bu zamanın net bir birimi yoktur. Çalışmanın tamamlanması hastalığın türü, alınan dokuların özellikleri ile doğru orantılıdır.

Bazen özel kliniklerin bu incelemeyi çok daha hızlı biçimde tamamladığına tanıklık edebiliriz. Bunun nedeni tam teşekküllü hastanelerdeki hasta sayılarının çok daha yoğun olması, bazen patoloji laboratuvarında çalışan kimselerin sayısının az olmasıdır. Dolayısıyla hastanelerde raporlar daha geç çıkabilir.

Patoloji Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Patoloji Raporlarının Önemi Nedir?

Günümüzde hastalıkların tedavisinde öncelikle doğru tanının konulmasına önem verilmektedir. Bu doğru tanının konulması için patoloji incelemeleri büyük değer taşımaktadır. Özellikle vücutta gelişen bazı tümörler için yapılan kanser araştırmasında birçok testten daha net sonuçlar veren patoloji incelemeleri, hastalıkların erken teşhisi için de önem taşımaktadır.

Detaylıca hazırlanan bir patoloji raporunda hastanın adı, soy adı, yaşı, hangi şikayetle hastaneye başvurduğu, hastaya yapılan cerrahi girişim hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca hastadan cerrahi girişim ile alınan örneklerin boyutu ve özellikleri raporun bir parçasıdır. Raporun açıklama kısmında bu örnekler üzerinde yapılan incelemenin detayları ve bulguların neler olduğundan bahsedilmektedir. Bu sayede hastalığa tanı konulmuş olacaktır.

Hazırlanan bir patoloji raporu sonrasında, doktorlar bu raporları inceleyerek hastanın tedavisine başlarlar. Uygulanan tedavinin daha etkin bir biçimde gerçekleşmesinde patoloji raporunda belirtilen hastalık özellikleri önemli bir rol oynamaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ