Sgk

Prime Esas Kazanç Nedir?

Prime esas kazanç her çalışan tarafından kesinlikle dile getirilen ve bu ne anlama gelindiği pek bilinmeyen kavram nedir? Prime esas kazanç nedir? Prime esas kazanç nasıl sorgulanır? Ortalama prime esas kazanç ne demektir? Bu konular ile ilgili detaylı bir şekilde açıklama yapalım.

Prime Esas Kazanç Nedir?

Maaş alırken ve maaş bordrosu alırken size verilen evrak üzerinde yazan brüt kazanç tutarıdır. Brüt kazanç en çok emeklilik döneminde ihtiyaç duyulan hesaplamalardan biridir. Eğer prime esas kazanç ne kadar büyük olur ise emekli maaşınıza o kadar faydası olacaktır. Emekli maaşı artması için brüt kazancın yüksek olması faydalıdır. Bu nedenle bahsetmek gerekirse 2018 yılı itibari ile asgari ücret aylık brüt 2.029,50 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre ise aylık net 1.603,12 TL ve günlük ise de 67,65 TL olarak hesaplanmıştır. Burada ki rakamlara baktığımız zaman, bir asgari ücretli kişinin prime esas kazancı 2.029,50 TL olarak yansımaktadır.

Emekli maaşı hesabı yapılırken de sigortalı olduğunuz tarihten itibaren emekli olduğunuz tarihe kadar ki brüt maaşınız hesaplanarak ve belli katsayılar ile çarpılması sonucu emekli maaşınız ortaya çıkacaktır.

Prime Esas Kazanç Nereden Sorgulanır? 

Bu bilgiler ve buna benzer birçok devlet ile ilgili bilgiyi e-Devlet sitesinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken arama motorlarına www.turkiye.gov.tr yazmanız ve karşınıza çıkan sayfayı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Prime Esas Kazanç Nasıl Sorgulanır?

Yukarı da belirtmiş olduğumuz e-Devlet sitesine girerek, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra:

  • E hizmetler bölümünü tıklayın.
  • Açılan sayfa da Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçin.
  • Ekrana gelecek olan kazanç bilgisi prime esas kazanç tutarı olduğu görülecektir.

Geçmiş Yıllar Prime Esas Kazanç Tutarları

  • 2016 Asgari Ücret 1.647,00 TL
  • 2017 Asgari Ücret 1.777,50 TL
  • 2018 Asgari Ücret 2.029,50 TL

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba iyi geceler şimdi çalıştığım yerden 2000 bin tl maaş alıyorum ama Prime Esas Kazançındaki tutar ise 2029.50 kuruş yatıyor yani askeri ücretten yatıyor prim esas kazancı normalde böyle olmamalı yanlış lütfen cvp verin iyi geceler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı