PTT Çocuk Parası Ne Kadar Veriyor?

  • Mesut YEŞİLYURT

Çocuk doğum parası anne olacak adaylara devlet tarafından verilen yardım parasıdır. Doğum parası anne adaylarının doğum gerçekleştikten sonraki çocuk sayısına göre aldıkları ek ücrettir. Anne olan kişiler bu ücreti PTT şubelerinden kimlik belgeleriyle birlikte çekebilirler.

Çocuk Doğum Parası Ne Kadar?

Çocuk doğum parası 2018 yılı için güncellenmese de 2017 yılı için verilen doğum parası yardımı hala geçerliliğini korumaktadır. Buna göre; Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve daha sonraki çocuklar için 600 TL olarak belirlenmiştir.

15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan bebekler bu ödenekten faydalanamazlar, ancak çocuk sıralamasında bu ödenekten faydalanabilirler, yani bu tarihten önce doğan bir çocuğun ailesi ikinci çocuğunun bu tarihten sonra olduğunu düşünürsek alacağı 400 TL ödeneğe hak kazanırlar. Çoğul gebeliklerde bu miktar farklı olabilmektedir.

İkiz doğum yapan bir anne 700 TL, üçüz doğum yapan anne 1,300 TL, dördüz ve daha fazla doğum yapan anne için çocuk başına bu ödenek 600 TL olarak belirlenmiştir. Bu haktan yalnızca bir defa yararlanılabilir. T.C vatandaşı olmayanlar bu ödeneğe hak kazanamazlar.

Çocuk Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk doğum parasından yararlanmak isteyen bir ailenin doğum sonrası başvuru yapmaları gerekir. Başvuru yapmayan aileler bu ödenekten faydalanamazlar. Bu ödenekten faydalanmak için ailenin başvuru yapması şarttır. Bu nedenle aile, çocuk doğduktan sonra hastaneden verilen doğum belgesi ile Nüfus Müdürlüğüne giderek çocuğun kimlik belgesini çıkartmalıdır, daha sonra çocuğun kimlik belgesi, anne kimlik belgesi ve evlilik cüzdanı ile Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğüne giderek yazılı beyanda bulunmalıdırlar.

Yapılan başvurudan sonra ödenek anne adına PTT şubelerine yatırılır. PTT ödeneğin yatması halinde sms yoluyla aileyi bilgilendirir. Ödeneğin yatıp yatmadığını 183 nolu telefon numarasını arayarak öğrenebilirler. Bu durumda anne ödeneğin yattığından emin olduktan sonra T.C kimlik belgesi ile PTT şubelerinden ödeneğini çekebilir.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Başvurusu Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI