Maaşlar

Aralık PYBS Bursları Ne Zaman Yatacak 2021?

Pybs bursları yattı mı en önemli konuların başını çekmektedir. PYBS Bursu 5. sınıftan başlayarak 11.sınıfa kadar eğitimine devam eden, ailesinin gelir düzeyi düşük olarak belirtilmiş öğrencilere verilen bir burs çeşididir. Devlet Parasız Yatılı Bursluluk sınavı ilköğretim ve lisede öğrenim gören öğrencilere verilen bir burs olup 18 yaşına kadar alınabilen bu burs için sınav düzenlenmektedir.

PYBS (İOKBS) Sınavı Şartları

Her yıl yapılan bursluluk sınavı önceden belirlenmiş olan kontejanlar kadar öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Bursu alabilmenin şartları arasında; kişi başına hesaplanan gelirin belirlenen gelir miktarından düşük olması koşuludur. İstisnai durumlar içerisinde öğretmen çocukları ve gazi çocukları tutulmaktadır. Onlar bu şartları sağlamak zorunluluğunda değiller.

PYBS (İOKBS) Sınavı Şekli

Devlet Parasız Yatılı Bursu sınavları sınıf mertebelerine göre ayrı ayrı hazırlanmakta, soru tipleri buna göre belirlenmekte ve sınavlar ayrı ayrı yapılmaktadır. Sınav sorularının ve tiplerinin farklılık gösterdiği bursluluk sınavında başarılı olabilmenin tek şartı, sınav sonucu alınan puanın belirlenen sınır puanın üzerinde kabul edilebilecek yükseklikte bir puan olmasıyla sağlanmaktadır.

6.7.ve 8. sınıfların daha önceden girmekte oldukları SBS sınavı bursluluk sınavı yerine geçerken 5.9.10 ve 11.sınıf öğrencileri sadece bu bursun sınavına girerek hak kazanabilmektedirler.Yılda bir defa düzenlenmekte olan bursluluk sınavı soruları genel bilgi birikimini ölçek üzere değil, eğitimi alınan sınıfın bilgi birikimine yönelik sorularla sınanma amaçlanmaktadır.

PYBS Bursları Ne Zaman Yatacak?

PYBS (İOKBS) Ödeme Tarihleri

Bursluluk sınavları açıklandıktan sonra burs almaya hak kazanan öğrencilere yıllık 4 defada yapılacak ödeme programı belirlenir ve ödeme yapılacak tarihler üç aylık periyotlar şeklinde ilgililere ilan edilir. Bu sene Temmuz ayında sonuçları açıklanmış olan bursluluk sınav sonuçları için düzenlenen programın ilk üç aylık periyota denk gelen ödemesinin Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilmesi ön görülmektedir. Geçmiş yıllarda yapılan ödeme programları Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim şeklinde gerçekleşmiş olup aynı programın bu seneye de uyarlanması beklenmektedir.

Bursu hakkı kazandığı halde aşağıdaki durumlardan herhangi birinin tespit edilmesi durumunda kazanılan hakların geri alınacağı ve bursun iptal edileceği Bakanlık tarafından bildirilmiştir.

*Elektronik ortamda yapılan başvurularda Okul Müdürünün onayı alınmamışsa,

*Gelir beyanında belirtilen bilgilerin yapılan araştırma sonucu yanıltıcı olduğu durumunun ortaya çıkması durumunda,

*Sınava başvuru sürecinde verilen belgelerde eksiklik tespit edilirse

Yeni adıyla İOKBS sınav sonuçları açıklandıktan sonra merak edilen bursluluk ücretlerinin hangi tarihte yatırılacağının yakın bir tarihte açıklanmasını bekliyoruz. 2020 yılı için ödenmesi beklenen 648.04 TL‘nin dört defada ödenip ödenmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapılmamıştır. Geçmiş yıllara göre beklenen bu ödeme şeklinin son günlerde yaşanan ülke ekonomisiyle bağdaştırılıp bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceği ise merak edilen konular arasında yer almaktadır. Öğrenimine devam etmekte olan ve belirli bir gelir seviyesinin altında bulunan ilköğretim ve lise öğrencileri için ödenen burs ücreti öğrenciler tarafından oldukça yararlı ve beklenen bir yardım olarak kendini göstermektedir.

Geçmişten günümüze ödenen burs ücretleri aşağıda listelenmiştir:

  • 2013 yılında burs ücreti: 398,72 TL
  • 2014 yılında burs ücreti: 438,89 TL
  • 2015 yılında burs ücreti: 473,47 TL
  • 2016 yılında burs ücreti: 530,24 TL
  • 2017 yılında burs ücreti: 613.15 TL
  • 2018 yılında aylık pybs ücreti: 234.70 TL
  • 2019 yılında aylık pybs ücreti: 260.40 TL
  • 2020 yılında aylık pybs ücreti: 260.40 TL’dir.

Burs hakkının devam etmesi ya da bitme süresinin gelmesi nedeniyle sonlandırılması işlemleri Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yönetmeliğine göre yapılacak ayrı ilgili okul müdürlükleri tarafından bilgilendirme ve gerekli yardımlar yapılacaktır.

PYBS (İOKBS) Bursları Aylık Olarak mı Ödenecek?

Milli Eğitim Bakanlığından aldığımız bilgiler doğrultusunda Kasım 2020 Tarihinden itibaren PYBS Bursları aylık olarak ödenecektir.

PYBS (İOKBS) Busları Aylık Ödemesi Ne Kadar Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığından aldığımız bilgiler doğrultusunda PYBS Aylık ödeme miktarı : 260,40 TL olarak hesaplara yatacak.

Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ayı PYBS bursu yattı mı konusu oldukça merak ediliyor. Bu nedenle bursların yattığı anda sizlere bu konu üzerinden bilgi vereceğiz. Burslar yattığı anda konuya bilgi veren arkadaşlarımız da yer almaktadır. Sizler de konuya yorum yaparak pybs bursu hakkında diğer arkadaşları bilgilendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı