Kaç Gün

2019 Ramazan Bayramı’na kaç gün kaldı?

Son günlerde Ramazan bayramı hangi gün olduğu sık sık tartışılır bir konu oldu. Buna artık açıklık getirmenin vakti geldi. Bu sebeple çocuklar her zaman 2019 bayrama kaç gün kaldı sorusunu sorarlar. Ramazan bayramına kaç gün kaldı, sorunusun sevabını sizler için veremeye çalışacağız.

2018 Ramazan Bayramı

  • 3 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi
  • 4 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün
  • 5 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün
  • 6 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün

[wpdevart_countdown text_for_day=”Gün” text_for_hour=”Saat” text_for_minut=”Dakika” text_for_second=”Saniye” countdown_end_type=”date” end_date=”5-06-2019 05:59″ start_time=”1524396239″ end_time=”0,1,1″ action_end_time=”hide” content_position=”center” top_ditance=”10″ bottom_distance=”10″ ][/wpdevart_countdown]

 

Her yıl heyecan ile beklenen iki bayramdan biri olan Ramazan Bayramı bu yıl da 4 Haziran 2019 Salı günü olacak. Geçmişten günümüze kadar süre gelen bu bayram, İslam aleminin en önemli günlerinden biridir. Eski insanlar dediğimiz büyüklerimizin anlattıkları kadarı ile geçen o güzel bayramlar. Şeker bayramı olarak da bilinen bu bayram özellikle çocuklar için sevindiricidir. Her bayram komşu komşu dolaşılır ve şeker toplanır.

Her yıl bir hevesle beklediğimiz bu güzel bayram günleri gelmek bilmez, gelse de şeker toplasak deriz. Bu arada biz de zamanında çocukluğumuzda şeker topladık, eskisi kadar bu şeker toplama, kapı kapı dolaşma olmasa da bazı bölgelerde bu adetleri devam ettiren çocukları görmek çok hoş bir durum.

bayrama kaç gün kaldı

Ramazan bayramının bir de bayram günlerinde ev ev dolaşarak harçlık toplayan Ramazan Davulcusu vardır. Her mahallenin bir davulcusu vardır, ramazan boyuncu her gece sahur vaktinde mahalle halkını uyandırmak için davul çalarlar. Yine eskilerden bahsedeceğim ama eski davulcular da mani söyler, insanların gönlünü hoş tutarak güzel maniler ile uyandırmaya çalışırlardı. Yaşlıların dediği gibi nerede o eski bayramlar…

İlginizi çekebilecek konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı