BüyüteçNet

Rapor Parası Sorgulama 2018

2018 yılındaki brüt asgari ücret artışına bağlı olarak, SGK’nın ödemekle mükellef olduğu günlük en yüksek ve en düşük rapor parası ödemeleri de belirginleşti. İş kazası, hastalık ya da meslek hastalıklarından dolayı geçici iş göremezlik raporu alan kişilerin maaşları, raporlu oldukları süre zarfında gerekli şartlar sağlandığı takdirde SGK tarafından ödeniyor. Bu kapsamda, 2018 yılında SGK rapor parasının ne kadar olacağı da merak edilen konular arasında girdi. Rapor parasının SGK tarafından ödenebilmesi için SGK’nın belirlediği kurallara uymak gerekiyor.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır? (2018)

1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenebilen bir günlük geçici iş göremezlik ödeneğinin tutarları, SGK’nın resmi web sitesinden de duyuruldu. Bu kapsamda, ayakta yapılan tedaviler için 45.10 TL, hastanede yapılan yatılı tedavilerde 33.82 TL’lik bir ödemenin yapılacak.

Hesaplamalar Neye Göre Yapılıyor?

Bilindiği gibi yatarak tedavi görülmesi halinde, Sosyal Güvenlik Kurumu, ortalama brüt maaşın yarısını, ayakta tedavi görülmesi halinde ise brüt maaşın 3/2’sini ödüyor. Özetle rapor parasının ödenmesi, aylık kazanılan maaş üzerinden hesaplanıyor. Şayet hastalık nedeniyle iş göremezlik raporu alınmış ise, raporun alındığı tarihten önceki 3 aylık prime esas olan brüt kazancın toplamının, sonraki 3 ayın toplamına bölünmesi şeklide hesaplanıyor. Bu da, günlük kazancın 2/3’ne denk geliyor. İş kazası geçirenlerin aldıkları rapor ise, son üç aylık kazancın günlük ortalamaya bölünmesi ile hesaplanıyor.

Hastalık Rapor Parası ve Analık Parası

2018 yılında hastalık raporu alanların ilk iki günü için ödeme yapılmıyor. Bu durumda 10 gün rapor alan biri 8 günlük bir ödeme alır. 2018 yılı asgari tutar üzerinden düşünülürse, 8 günlük rapor için net olarak 360,80 TL değerinde bir ödeme alınabiliyor. Bilindiği gibi çalışan kadınlara doğumdan önce 8, doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere toplam da 112 günlük rapor parasının ödemesi yapılıyor.

Asgari ücretle çalışan kadınların 112 günlük ortalama ödeneği 2018 yılında 505,20 TL olacak şekildedir. Asgari ücretle çalışan birinin hastalık nedeniyle rapor parası alabilmesi için, rapor aldığı tarihten 1 yıl öncesine kadar en az 90 günlük sigorta priminin mutlaka olması gerekiyor. Kadınların doğum parası alabilmesi için de aynı kural geçerlidir. İş kazası ya da meslek kazası geçirenlerin de, rapor tarihinden önceki 1 yıl içerisinde en az 90 günlük kesintisiz prim şartı aranıyor.

2018 Rapor Paraları Ne Zaman Yatıyor? Nereden Alınıyor?

Öncelikle, geçici iş göremezlik raporlarının hastaneler tarafından sisteme kaydedildiğini belirtmek gerekiyor. İşverenler hastaların aldıkları raporun bildirimlerini, rapor bitiminde yaparlar. Raporda eksik bir husus olmadığında ve işveren rapor bittiğinde çalışmazlık girişini yaptığında, rapor parası en geç 15 gün içinde kişinin banka hesabına yatırılır. SGK tarafından ödenen iş göremezlik ödemeleri PTT üzerinden yapılıyor. SGK sistemine tanımlanmış bir banka hesabı yoksa, PTT üzerinden de ödemeler alınabiliyor. SGK sistemine tanımlanan bir banka hesabı varsa, belirlenen ödemeler bu hesap numaralarına aktarılır.

PTT üzerinden rapor parası sorgulama 2018 için E-devlet sistemine giriş yaparak, burada bulunan E-hizmetler, Sosyal Güvenlik Kurumu, Ortak Hizmetler, İş göremezlik ödemesi, sıralamasına uyarak sorgulamanın yapılması mümkün. Şayet yapılan sorgulamada paranın merkeze gönderildiği yazıyorsa, ödeme sürecinin hala devam ettiği, “ödendi” yazması halinde ödemenin banka ya da PTT hesabına yatırıldığı, “bilgi yok” yazması halinde ise raporun sisteme kaydedilmediği anlamı çıkar. Sisteme kaydedilmeyen raporlar için, işverenle görüşmek ve raporun bildiriminin yapılmasını talep etmek gerekiyor.

https://www.sgkraporu.com/sgk-rapor-parasi-sorgulama-2018/


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ