Tanıtımlar

Retina Dekolmanı

Göz küresinin iç duvarından retina tabakasının ayrılmasına retina dekolmanı  denir. Retinada oluşan yırtıklar tedavi edilmediğinde görmede ciddi bir azalma söz konusu olur. Tedavi edilmeyen retina yırtıkları körlüğe kadar yol açar.

Retina dekolmanı kesinlikle hafife alınmayacak ciddi bir göz hastalığıdır. Retina dekolmanı zamanında tedavi edilmelidir. Aksi takdirde kalıcı görme kaybı yaşanması kaçınılmazdır. Retina dekolmanı hastalığının belirtilerini öğrenerek zamanında hekime muayene olmalı ve hastalığın önüne geçilmelidir.

Retina Dekolmanı Nedir?

Retina dekolmanı görme yetisini tehdit eden ciddi bir göz hastalığıdır. Retina dekolmanı retina tabakasının göğüs duvarından ayrılması durumunda meydana gelir.

Retina tabakası göz duvarından tamamen ayrıldığı zaman görüş azalır ve ciddi bir görme kaybı yaşanır. Retina dekolmanı kesinlikle geç kalınmadan tedavi edilmesi gereken bir göz hastalığıdır.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı hastalığının belirtilerinden en çok görülenler arasında hastanın gözünün önünde uçuşan cisimler görmesidir. Hasta görmede azalmadan şikâyet eder. Hasta görüş alanında siyah ya da gri renkte bir perde görür.

En sık rastlanan belirtiler arasında gözler kapalıyken ya da açıkken ışık çakmaları görülmesidir. Bunlar retina dekolmanı hastalığının en önemli belirtileri arasında yer alır. İlerleyen yaş da retina dekolmanı rahatsızlığının oluşmasında önemli etkenler arasındadır.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığı makula dejenerasyonu olarak da adlandırılır. Bu hastalığın genel olarak kalıtımla geçtiği bilinmektedir. Ayrıca sigara kullanan kişilerde ve yetersiz beslenenlerde sıra hastalığına sıkça rastlanır. 55 yaş üstü kişilerde de sarı nokta hastalığı sıklıkla görülür.

Tedavi edilmeyen sarı nokta hastalığı ilerlediği zaman neden olur. Sarı nokta hastalığının erken teşhisi ve tedavisi son derece önemlidir.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Gelişir? 

Sarı nokta hastalığı meydana gelmesinde en büyük etken genetik faktördür. Bununla birlikte yaşın ilerlemesi güneşe maruz kalma durumu ve hipertansiyon da sarı nokta hastalığı etkileri arasındadır.

Sarı nokta hastalığı için erken teşhis edilmesi ve tedavisi oldukça önemlidir. Hastalığın erken teşhis edilmesi için düzenli olarak göz doktoruna muayene olunmalıdır. Kişilerin bu durumun olmaması için sarı nokta hastalığı kontrolünden geçmesi önerilir.

Vitrektomi Ameliyatının Amacı Nedir?

Vitrektomi ameliyatı uygulanması için birçok neden sıralanabilir. Retina dekolmanı hastalığı vitrektomi ameliyatı için bir nedendir. Ayrıca makulada oluşan delik, katarakt ameliyatları sonrası göz içerisinde oluşan enfeksiyonlar da vitrektomi ameliyatı için gerekli nedenler arasında yer alır.

Vitrektomi ameliyatı yapıldıktan sonra gözün içine verilen gaz 2 veya 6 hafta gibi bir süre göz içerisinde kalır. Bu sürede hastanın görüşü engellenir. Ameliyat sırasında göze verilen bu gaz zamanla ve haftalar geçtikçe kendiliğinden azalır ve çekilir. Gaz çekildikten sonra hastada görme üst geriden başlayarak gün geçtikçe açılır.

Vitrektomi Ameliyatı Hangi Göz Hastalıklarında Tercih Edilir?

Vitrektomi ameliyatı genel olarak göz bebeği ve göz merceğinin arka kısmına etkileyen hastalıklar da tercih edilir. Hastalar vitrektomi ameliyatı sonrasında bir hafta boyunca kesinlikle gözlerine su değdirmemelidir. Duş alındığı zaman yalnızca boyundan aşağısı yıkanmalıdır.

Hastalar ameliyat sonrasında kesinlikle gözlerine dokunmamalı ve silmemelidir. Vitrektomi ameliyatı sonrasında hastalar doktorun reçete etmiş olduğu ilaçları disiplinli bir şekilde kullanmalıdır. Ameliyattan sonra bir ya da 2 hafta gözde hafif bir batma ve yanma durumu normaldir. Eğer hasta şiddetli bir ağrı ve yanma hissederse mutlaka hekime başvurmalıdır.

Vitrektomi ameliyatı sonrasında başın pozisyonu önem arz eder. Hasta ameliyat sonrasında hekiminin belirtmiş olduğu pozisyonda yatmalıdır. Belirtilen pozisyonda ne kadar süre yapılacağı ile ilgili hasta hekiminden vitrektomi ameliyatı konusunda bilgi almalı ve disiplinli bir şekilde söylenenleri uygulamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı