BüyüteçNet

Rüzgar çeşitleri nelerdir?

Rüzgar çeşitleri nelerdir?
  • Eğitim
  • 0 YORUM
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
    Loading...

Havanın genellikle yatay olarak basıncın yüksek olduğu yerlerden alçak olduğu yerlere doğru hareket etmesine rüzgar ismi verilmektedir. Basınç farklılarının artmasıyla birlikte rüzgarlar da şiddetini arttırmaktadır. Bu hız anemometre isimli cihazlar ile belirlenmektedir.Basıncın eşitlendiği yerlerde ise artık rüzgar etkisini kaybetmiş demektir.
Bu hıza göre çeşitli isimlendirmeler yapılmaktadır. Rüzgarın çeşitlerini oluşturan diğer sebepler ise yaşandığı bölgeler ve oluşmasında etkili olan nedenlerdir.

Rüzgar bir çok sebeple olduğu bilinmektedir. Bu oluşma sebeplerinin başlıcaları aşağıda ki gibi sıralanabilir.

1-Sürekli Rüzgarlar

Bu rüzgarların yaşandığı yerlerde iklimde etkilenme görülmektedir. Sürekli aynı tarafa doğru esmekte olan bu rüzgarlar dünya yönüyle incelenecek olduğuna kuzey yarımküre için syerel-ruzgarlarağda, güney yarımküre için ise solda hissedilmektedir. Sürekli rüzgar çeşitleri de kendi arasında alizeler, batı ve kutup rüzgarları olarak üç grupta incelenmektedir.
Kutup rüzgarları 60 derece enlemde yer alan alçak basınç alanlarına doğru hareket eden hava akımlarıdır.
Batı Rüzgarları 30 derece enlemde bulunan dinamik yüksek basınç alanı ile 60 derece enlemde bulunan dinamik alçak basınça esmektedir.
Alizeler 30 derece kuzey ile 30 derece paralellerde yağış bırakan rüzgarlardır.

 

2-Yerel Rüzgarlar

Belirli bölgelerde görüldüğünden dolayı yerel rüzgarlar olarak adlandırılan hava akımlarıdır.

Meltemler: Genellikle kara ile deniz arasında meydana gelen sıcaklık ve basınç farklılıklarından meydana gelen rüzgar çeşitleridir. Aynı zamanda dağ ve vadilerde görülen ve bu isimle anılan çeşiti de vardır.

Sıcak yerel rüzgarlar: En iyi örneği Fön rüzgarları olan bu akım çeşiti ülkemizin Toros dağları kesiminde görülmektedir. Bu rüzgar çeşitiyle birlikte sıcaklıkların da artması gözlenmektedir. Diğer çeşiti olan samyeli rüzgarları da aynı özelliklere sahiptir. Sıcak yerel rüzgarlarının neden olacağı kuraklık olumsuz etkilerindendir.

Soğuk yerel rüzgarlar: Sıcak rüzgarların tam tersi etki yapan rüzgarlardır. Soğukluk hissi verir ve en önemli örneği Bora adı verilen rüzgarlardır.

3-Mevsimlik (Devirli) Rüzgarlar

Yılın bir yarısında hangi yönden esiyorsa, diğer yarısında zıt yönünden esmektedir ve bol yağış getirir. Okyanuslar ile çevresinde bulunan kıtalar arasında sıklıkla görülmektedir. Bu mevsim rüzgarlarına aynı zamanda muson rüzgarları adı verilmektedir. Yaz ve Kış musonları olarak iki çeşittir.DGJkOnB

Yaz musonları: Geç ısınan Hint okyanusundan, Asya kıtasının çabuk ısınmasıyla birlikte oluşan alçak basınca doğru akmasıyla denizden karaya oluşan rüzgarlardır.
Kış musonları: Yaz musonlarının tam tersi şeklinde hareket etmesidir.

Tropikal rüzgarlar: Sıcaklığın yaşandığı bölgelerde ani olarak gelişen bu rüzgar türünün en korkulan yanı hortuma neden olmasıdır. Hortum felaketi birçok yerleşim yerini harap etmekte ve insanların canlarını kaybetmelerine sebep olmaktadır.

Türkiye’de görülen rüzgarlar:
Türkiye’de görülen rüzgarlar konusunu işlerken öncelikle yönleri bilmemiz gerekmektedir. Birçok testte ve konuda karşımıza çıkacak olan rüzgar çeşitleri ülkemizde bölgelere göre esmekte ve yönlerle bilinmektedir. Türkiye’deki rüzgar çeşitlerini ve yönlerini aşağıdaki tablomuzdan inceleyebilirsiniz.1393324744_6_958
Keşişleme: Güneydoğu
Lodos: Güneybatı
Poyraz : Kuzey Doğu
Karayel : Kuzey Batı
Gündoğusu : Doğu
Günbatısı: Batı
Yıldız : Kuzey
Kıble : Güney


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ