Tanıtımlar

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Safra kesesi karaciğerin alt yüzeyine yapışık olan ve karaciğerin ürettiği sarı ve yeşil renkteki sıvıyı depolayan bir organken safra kesesi ameliyatı yapılmaya uygundur. Genellikle açlık durumunda safra kesesinde biriken bu sarı yeşil renkteki sıvı konsantre edilerek burada toplanır. Safra sıvısının görevi vücuttaki yağların emilimini sağlamaktır.

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir? 

Safra kesesi ameliyatı günümüzde en sık yapılan cerrahi işlemler arasında yer alır. Safra kesesinde taş tanısı kolay bir şekilde ultrasonografi ile konulur. Safra kesesinde taş bulunan kişilerin büyük bir çoğunluğunda şikayet olmaz. Bu taşlar genellikle tesadüf eseri başka tahlil ve tetkikler esnasında saptanmaktadır. Safra kesesi taşlarının neden oldukları en önemli şikayet karnın üst tarafına ve sırta vuran ağrıdır.

Safra Kesesi Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Safra kesesi ameliyatı tam teşekküllü bir hastane ortamında genel anestezi ile yapılan bir operasyondur. Safra kesesi ameliyatları açık ya da kapalı şekilde uygulanır. Safra kesesi ameliyatı fiyatı kapalı veya açık ameliyata göre değişkenlik gösterir. Açık safra kesesi ameliyatında karın duvarına bir kesi açılır. Buradan karın boşluğuna girilir ve safra kesesi çıkarılır. Kapalı safra kesesi ameliyatlarında karın duvarında kesi açılmaz.

Kapalı ameliyatlarda karın bölgesinde açılan 3 veya 5 kadar delikten karın içerisine aletler sokulur ve bu şekilde ameliyat gerçekleştirilir. Kapalı safra kesesi ameliyatı karın duvarına kesin açılmadan yapıldığı için hasta çok daha rahat eder ve iyileşme süreci hızlanır. Kapalı safra kesesi ameliyatından sonra hasta ertesi gün taburcu edilir ve evine gider.

Safra Kesesi Alma Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir? 

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi safra kesesi ameliyatının da riskleri vardır. Ancak gerçekleştirilen safra kesesi ameliyatlarında hastaların büyük bir çoğunluğunda komplikasyonlar çok az görülmüş veya hiçbir şekilde görülmemiştir.

Safra kesesi alma ameliyatı ciddi bir karın operasyonudur. Ameliyattan sonra belli bir seviyede ağrı olması bulantı ve kusma durumu normal karşılanır. Safra kesesi ameliyatı geçiren hasta ameliyattan sonra araç kullanma çalışma gibi günlük hareketlerine bir hafta içinde dönebilir.

Safra Kesesinin Alınmasının Vücuda Ne Gibi Zararları Vardır? 

Safra kesesinin alınmasının vücuda ciddi bir zararı yoktur. Tokat safra kesesi alınan kişiler ameliyat sonrasında beslenme düzeninde birtakım değişikliklere gitmelidir. Safra kesesi taşı tedavisi sonrasında yüksek lifli gıdalar tüketilmeli aşırı yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.

Safra Taşları Alındıktan Sonra Tekrar Oluşma Riski Nedir? 

Safra kesesi taşı tedavisi safra kesesinin genel anestezi altında cerrahi işlemle çıkarılmasıdır. Safra kesesi taşı tedavisi olarak doktorların uygun görmüş olduğu yöntem safra kesesinin vücuttan tamamen çıkarılmasıdır.

Safra kesesi ameliyatları kişinin durumuna bağlı olarak hekimin uygun gördüğü şekilde açık veya kapalı olarak yapılır. Açık safra kesesi ameliyatı olanlar bir hafta içerisinde günlük hayatlarına dönebiliyorken kapalı safra kesesi ameliyatı olanlar 4 ya da 6 hafta içerisinde günlük hayatlarına geri döner.

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları 

Safra kesesi taşı tedavisi için hekimlerin gerek görmüş olduğu safra kesesi ameliyatları kapalı veya açık ameliyatlar olarak gerçekleştirilir. Safra kesesi ameliyatı fiyatı ​​​​​​yapılacak olan ameliyatın türüne göre değişkenlik gösterir.

Ayrıca devlet hastanesi ve özel hastaneler olmak üzere safra kesesi ameliyatı fiyatı farklıdır. Özel hastanede safra kesesi ameliyatı tercih eden hastaların ameliyat ücretleri hastanenin fiyat prosedürüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Özel sağlık sigortası bulunan hastaların ameliyat ücretlerinde artı 1 indirime gidilir. Safra kesesi ameliyatı olacak kişiler safra kesesi ameliyatı fiyatı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi hekimlerinden ya da ameliyatı geçirecek oldukları hastaneden öğrenebilirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı