Genel Kültür

Salon Dekorasyonunda Mavi Renk Hakimiyeti

Mavi renk sakinleştirici ve huzur veren özelliği ile insanlar tarafından çok sevilen ve kullanılan renklerden biridir. Özellikle yaşam alanlarında kullanıldığında ferah ve samimi ortamlar oluşturulabilir. Evde en çok zaman geçirilen mekanlardan biri salondur. Salon dekorasyonu diğer odalara göre çok daha önemlidir ve renk seçimi de bir o kadar dikkatli yapılmalıdır. Salonda mavi renk tercih eden kişiler, mobilyada mavi koltuklar ile rengi ön plana çıkarabilir. Mavi Mobilyalar İle Duvar Rengi Mavi koltuk seçimi ortamda dikkat çekici bir hava yaratır. Bu nedenle duvar. zemin gibi mekanın temel unsurlarında açık renklerin tercih edilmesi daha doğru olur. Duvar renginde krem, ekru, kırık beyaz, bej tonları ortamı daha ferah gösterirken; kahve tonlarının kullanılması da ortamda dikkat çekici bir algı oluşturur.

Mavi ve beyazın birlikte kullanımı sahil evlerinin esintisini yaratır ve huzur verici ortamlar oluşturur. Bu iki renk ile birlikte deniz temalı aksesuar ve duvar kağıtları tercihi ortamın havasını değiştirecek diğer unsurlardır. Mavi Renk İle Kahve Renginin Birlikteliği Mavi koltuk takımlarının kullanımını desteklemek için halı tercihi veya perdeler kahve tonlarında tercih edilebilir. Mavi ve kahve tonları geleneksel bir hava yaratmak isteyen kişiler için doğru bir seçenektir. Aynı zamanda geleneksel tarz yaratmak isteyen fakat boğucu ortamlardan kaçınan kişiler bej, krem gibi tonlar kullanacak daha yumuşak mekanlar oluşturabilir. Kahve tonlarının halıda kullanılması ile perde krem, gri gibi açık renklerde tercih edilmelidir. Özellikle küçük salonlarda koyu renklerin (kahve tonları gibi) abartılmaması önemlidir.

Mavi Mobilyalar İle Aksesuar Kullanımı

Mavi soğuk bir renktir. Mobilya tercihi mavi tonlarda yapıldığında aksesuar seçimleri ile ortam hareketlendirilebilir. Aksesuarlarda turuncu, sarı veya fuşya renklerinin kullanımı daha sıcak bir mekan algısı yaratır. Yeşil renk de soğuk bir renk olarak bilinse de mavi ve yeşilin yaşam alanlarında birlikte kullanımı hoş bir görüntü oluşturur. Aynı zamanda mavi rengin hakim olduğu mekanlar canlı bitkiler ile desteklenerek yaşayan bir hava yaratmak mümkündür. Daha sakin ortamları seven kişiler de mavi tonlarını gümüş veya bronz aksesuarlar ile destekleyebilir.

Zıtlığı Seven Kişiler İçin Mavi Ve Sarı Birlikteliği Zıt renklerin kullanımında en güzel ikililerden biri de mavi ve sarı renktir. Mavi koltuk takımlarının kullanıldığı salon dekorasyonunda bal rengi, açık sarı, koyu krem veya altın rengi gibi tonlarda aksesuarlar kullanılabilir. Aynı zamanda halı ve perde de bu renklerin açık tonlarında tercih edilerek yumuşak bir hava yaratılır.

Yazar: Ezgi ŞEKER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı