Sanal Para İle Vergi Ödenebilir Mi?

  • Mesut YEŞİLYURT

Finans alanında son dönemler en fazla konuşulan konuların başında geliyor sanal para. 2017 yılının sonlarına doğru özellikle Bitcoin alanında yaşanılan hareketlilik tüm gözleri sanal paraya çevirmiştir.

İlgi duyan duymayan tüm bireyler bu konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışarak kar avantajlarını değerlendirme konusunda harekete geçmeye başlamıştır.

Nedir Sanal Para?

Akılarda ilk oluşan soru sanal paranın ne olduğuna dairdir. İlerleyen teknolojinin kullanılmamasıyla ortaya çıkmış dijital bir paradır. Bir merkezi ya da bir bankayla ilişkisi yoktur. Tamamen bağımsız olarak sahip olunan, aracısız transfer işleminin yapılması mümkün olan bir para olarak kabul edilmektedir.

Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Sanal paranın ortaya çıkışıyla ilgili kesin bulgular söz konusu değildir. Tek bilinen 2009 yıllarında takma isimli olduğu düşünülen bir bilgisayar yazılımcısı tarafından yazılımcılar arasında kullanılması üzerine hazırlanan bir sistem olduğudur.

Bankaların aracı olmasının önüne geçilmek daha da önemlisi alınan komisyonları ortadan kaldırmak amaçlı hazırlanan bir çalışma olduğu öne sürülmektedir. Bu konuda bir kesinlik söz konusu değildir.

Yazılımcılar arasında hızla kullanılmaya başlanan sanal para kısa sürede popüler olmayı başarmış ve ticaret alanında da kullanılmaya başlanmıştır.

Sanal Parayla Ödeme Yapılır Mı?

Sanal paralar ülkemizde kanunlar çerçevesinde resmi olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenle resmi ödemelerin yapılması anında kullanılan bir para değildir. Sıklıkla sorulan sorulardan biri vergi ödemeleri için kullanılıp kullanılamayacağıdır.

Günümüzde tüm vergi ödemeleri halen daha gerçek paralar üzerinde yapılmaktadır. Sanal para kullanımı vergi ödemelerinde kabul görmemektedir.

Ticari pek çok alanda kullanılmaya başlanan sanal paraları resmi olarak kabul eden bir ülke olmadığı bilinmektedir.

Kullanım alanları giderek artan sanal paraların çok kısa bir süre içinde ülkeler tarafından kabul edileceği ön görülmektedir. Sanal parayla ilgili ilk açıklamayı yapan ülke Almanya olmuştur.

Hükümetin kabul etmesi halinde sanal paraların resmi olarak kabul edileceği ifade edilirken bunun olması halinde Almanya başı çeken ülkeler arasında ilk sırada yerini alacaktır.

Sanal paraya vatandaşın ilgisi bu denli arterken üzerinde yapılan araştırmalarda hız kazanmaktadır.

Gelecek günlerde sanal para uygulamalarıyla ilgili farklı ülkelerden de açıklamalar yapılacağı düşünülürken kısa süre içinde piyasada da resmi olarak yer edineceği düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan PTT Çocuk Parası Ne Kadar Veriyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI