Sağlık

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde 12. yüzyıldan bu yana yetiştirilen sarımsak, tedavi edici özelliklerinden dolayı hemen her ülke mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Dünyanın yakinen tanıdığı bu bitki, eski çağlardan beri, mutfağın dışında da doğal bir ilaç olarak değerlendirilmiştir. Mısırlı anneler çocuklarını bağırsak kurtlarından korumak sebebiyle boyunlarına sarımsak asmışlardır. Tıptaki ilk bilginlerinden Hipokrat dahi bu bitkiyi terletici ilaçlar sınıfına dâhil etmiştir.  Kısacası sarımsağın faydaları oldukça fazladır.

Sarımsağın Yararları

Oldukça fazla miktarda potasyum, fosfor, sodyum, silisyum,  kalsiyum, B1,   kükürt, molibden,  iyot, B2 ve C Vitaminleri içeren sarımsak güçlü bir antiseptik bitkidir. İnsanları bulaşıcı hastalıklardan korumaktadır. Damar sertliğine,  kalp kaslarını etkileyerek kan dolaşımını dengeler, sindirim özsuyunu artırıyor, kanın pıhtılaşmasını azaltıyor, kan kolesterolünü düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.  Akciğer rahatsızlıklarının da yenilmesini sağlamaktadır. Çiğ halde friksiyon yaparak sürüldüğünde de ciltteki lekeleri yok etmektedir. Sarımsağın yararları çok geniş alana yayılmaktadır.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Kokusu Nasıl Giderilir?

Sarımsağın yararlarından en bilineni, tansiyonu düşürücü özelliğinin bulunmasıdır. Bazı araştırma ve gözlemler sarımsağın yoğurtla birlikte yendiği zaman ise tansiyonu düşürücü özelliğinin artığını gözlemlenmiştir. Nedeni ise yoğurttaki kalsiyum ve sarımsaktaki tansiyon düşürücü etkisi sayesinde tansiyonun düzenlemesini hızlandırıyor. Yemekleri çeşnilendirmekte kullandığımız şifalı bitkinin ağızda bıraktığı keskin koku çoğumuzun rahatsızlık duyduğu bir sorundur. Sarımsağın kendine has koku ve tadı bulunuyor içeriğindeki kükürtlü allion adı verilen maddeden bu koku ortaya çıkmaktadır. Fakat kişniş, maydanoz, kakule ya da kahve tanesi çiğnenerek bu keskin kokuyu absorbe edebilirsiniz ve sarımsağı çekinmeden keyifle yemeğe rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı