Sağlık

Sedef Hastalığı Nedir? Tedavisi Varmıdır?

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin yenilenme süresinin hızlanması nedeniyle meydana gelen bir çeşit kronik bağışıklık sistemi hastalığıdır. Cilt hücrelerinin oldukça hızlı bir şekilde yenilenmesi sonucunda deride kepeklenmeler ve pullanmalar oluşur. Bu pulların etrafında iltihaplanma ve kızarıklıklar da görülür. Sedef hastalığı her yaştan ve cinsten kişiyi etkileyebilir ama genellikle yetişkinlerde görülür. Özellikle ailesinde sedef hastalığı bulunanların hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir ve cilde temas edilmesiyle hastalığın sağlıklı kişilere geçmesi mümkün değildir. Sedef hastalığının tedavi sürecinde ise daha çok deri kremleri, ultraviyole ışık tedavisi, reçeteli ilaçlar ya da birkaç tedavi şeklinin birlikte kombine edildiği yöntemler tercih kullanılabilmektedir.

Sedef Hastalığı Kimlerde Görülür?

Her yaştan insanda görülebilen ve cinsiyet ayırt etmeyen bu hastalığın teşhisi daha çok yetişkinlik döneminde koyulur. Hastalığın ortalama başlangıç yaşı ise 33’tür.Sedef hastalarının %70’lik gibi büyük bir bölümü 46 yaşından önce belirtiler ile karşılaşır. 50’li yaşlardan sonra ise bir diğer geçiş dönemidir. Ten rengi açık olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski oldukça düşüktür. Aile öyküsünde sedef bulunan bir kişide hastalık gelişme olasılığı da yüksektir. Ancak ailesinde sedef hastası bulunan herkes bu hastalığa yakalanmayabilir.

Sedef Hastalığının Türleri

Bu hastalığın 5 farklı türü bulunmaktadır. Semptomlara göre ayrılan sedef türleri:

Plak Sedef Hastalığı : Sedef hastalığının en yaygın türüdür. Plak sedef hastalığında, derinin belli bölümlerini kaplayan kırmızı renkli ve iltihaplı yamalara oluşur. Bu yamaların üstünde ise grimsi renkte pullanmalar bulunur. Oluşan plak ve pullara genellikle diz ve dirseklerde rastlanır. Sedef hastalarının %80’inde bu tür görülmektedir.

Guttat Sedef Hastalığı : Bu tür çocukluk çağındaki kişilerde daha yaygın olarak görülür. Ciltte minik, pembe renkli nokta şeklinde lekeler ortaya çıkar. Bu noktalar daha çok kollarda, bacaklarda ve gövdede görülür. Lekeler, nadiren kalın ve plak şeklindedir.

Püstüler Sedef Hastalığı : Daha çok erişkin kişilerde görülen bu tür; iltihaplı cildin belirli bir bölümüne yayılan kırmızı alanlara neden olur. Ayrıca beyaz, puslu kabarcıklarda görülür. Bölgesel olan bu tür genellikle eller ve ayaklar gibi küçük bir alanda görülürken, nadir durumlarda da yayılabilir.

Ters Sedef Hastalığı : Hastalığın bu türünde yamalar; daha çok koltuk altı, göğüs, kasık ve genital bölgede görülür. Deri kıvrımlarındaki yer alan bu iltihaplı yamalar, genellikle kırmızı renkte ve parlak olurlar.

Eritrodermik Sedef Hastalığı : Nadir görülen bu sedef türünde güneş yanığını andıran lekeler vücudun büyük bölümünü kaplar. Bu tür sedef hastalığına maruz kalanlar, başka hastalıklara kolayca yakalanabilmektedir. Ayrıca bu hastaların ateşi sık sık yükselmektedir.

Sedef Hastalığı Nedir? Tedavisi Varmıdır?

Sedef Hastalığının Belirtileri

Hastalığın belirtileri sedefin türüne ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Oluşan lekelenmeler vücudun belli bir kısmında görülebileceği gibi tüm deriye de yayılabilmektedir. Sedef hastalığının en belirgin belirtileri:

 • Kırmızımsı, deriden hafifçe kalkmış, iltihaplı cilt leke ve yamaları
 • Deride meydana gelen kırmızı lekeler üzerinde beyazımsı gümüş renkli plak ve pullanmalar
 • Yamaların çevresinde çatlamış ve kanlanmış kuru bir cilt
 • Yamaların çevresinde kaşınma ve yanma hissi
 • Eklem yerlerinde ağrı ve acı

Sedef hastaları, hastalık süresince farklı belirti döngülerinden geçerler. Hastalık nedeniyle oluşan lekeler bazen kaybolabilir ve hasta hiçbir belirti ile karşılaşmayabilir. Aynı hasta ilerleyen dönemlerde daha da kötüleşebilir ve belirtiler artabilir. Bazen de belirtiler sonsuza dek kaybolabilir.

Sedef Hastalığını Kötüleştiren Faktörler

 • Yoğun stres
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Cilt kesiği gibi deri yaralanmaları
 • Yüksek tansiyon ilacı kullanımı
 • Güneş yanıkları
 • Enfeksiyonlar
 • Cildin kurumasına neden olan hava değişiklikleri

Sedef Hastalığının Teşhisi

Sedef hastalığının teşhisi için iki farklı test kullanılabilmektedir. Fiziki tedavinin dışında net teşhisin konulabilmesi için biyopsi uygulaması da yapılabilmektedir. Fiziksel muayene esnasında doktor, deride bulunan lekeleri gözü ile kontrol eder. Ayrıca aile öyküsünde sedef varlığının olup olmadığını sorar. Sedef hastalığından şüphe edilmesi halinde kesin teşhis için biyopsi yapılabilir. Ciltten alınan deri örneği laboratuvar ortamında incelenir ve tanı koyulur.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Günümüzde sedef hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi süreci, meydana gelen iltihaplanma ve plakaların azaltılmasına yöneliktir. Son dönemlerde çıkan bazı tedavi yöntemleri sedef belirtilerini büyük oranda azaltmakta ve nadir de olsa komple yok edebilmektedir. Bu hastalığın sürecinde 3 çeşit tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu yöntemler;

Tropikal Tedavi : Bu yöntem de leke bulunan cilt bölgelerine kremler sürülür. Hafif ve orta şiddetli sedef türlerinde başarı oranı da oldukça yüksektir.

İlaçla Tedavi : Tropikal tedavi de kullanılan kremlerden olumlu sonuç elde edilememesi halinde deriye çeşitli ilaçlar enjekte edilir. Bu ilaçlar ayrıca oral yolla da tüketilebilmektedir. Tedavi sürecinde kullanılan bu ilaçların birçok yan etkisi bulunması nedeniyle kısa süreli kullanımlar tavsiye edilmektedir.

Işık Tedavisi : UV ışıkları veya doğal ışıkların kullanıldığı ışık tedavisi ile hafif ve orta şiddetli sedef belirtileri hafifletilebilir. Orta şiddetli sedef tedavisi sürecinde yukarıdaki yöntemlerin birlikte yer aldığı kombine tedavi yöntemlerinde de başvurulması muhtemeldir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı