Sağlık

Selülit Nedir? Selülit Neden Olur? Tedavisi

Selülit Nedir?

Deri altında yer alan yağ hücrelerinin aşırı şekilde birikmesi nedeniyle kan dolaşımı bozulur ve bazı bölgelerde istenmeyen portakal kabuğuna benzer şekilde kabarcıklar ortaya çıkar. Yağ birikiminin oluşturduğu bu kabarcıklara selülit denir. Kadınların büyük bir bölümünün yaşadığı bu problemin genetik nedenlerden veya hareketsiz bir yaşam sürmesinden dolayı kaynaklandığı bilinmektedir. Aşırı kilolu olunması ile alakalı bir durum değildir, zayıf olan kadınlarda da selülit görülebilmektedir. Baldır, üst bacak, karın, bacak ve göğüslerde oluşan seülitleri yok etmek için doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bazı vakalarda ise selülitin nodüle dönmesi nedeniyle tıbbi tedavi de kullanılmaktadır.

Selülit Neden Our?

Selülitin kadınlarda olmasının en büyük sebebi östrojen hormonunun varlığıdır. Yaş ilerlemesine bağlı olarak östrojen hormon seviyesinin düşmesi ile beraber cilt altında kütlesel yağlanmalar başlar. Ayrıca cilt, elastik özelliğini de kaybetmesiyle beraber deri altında bulunan kıvrımlı bağ dokuları da ortaya çıkmaya başlar.

Selülitin Nedenleri

 • Genetik faktörler
 • Vücuttaki birikmiş toksinler
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Sık sık kilo alıp vermek
 • Dengesiz beslenme alışkanlıkları
 • Sağlıksız bir yaşam tarzı sürmek
 • Gebelik
 • Kadınlarda östrojen hormonunda dengesizlikler
 • İlerlemiş yaşa bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi
 • Aşırı kilolar
 • Hareketsiz bir yaşam sürme

Selülit Çeşitleri

Kadınların yaklaşık %80’inde görülen selülit probleminin 3 farklı tipi vardır. Selülit problemine neden olan faktörlere göre sınıflara ayrılan bu 3 tip;

1.Tip Selülit : Bu tip selülit probleminin başlangıç evresi olarak bilinir. Genellikle kilo problemleri nedeniyle ortaya çıkar. Başlangıç aşamasında olması nedeniyle tedavisi de oldukça kolay olur.

2.Tip Selülit : Bu tip selülite varis problemleri de eşlik eder. Hormonal dengesizlik ve stresin neden olduğu bilinmektedir. Bu tip selülitler bacaklardan geçen kılcal damarlarda belirgin şekilde görülür. Düzenli olarak yapılacak yürüyüş ve spor egzersizleri ile ayrıca da dengeli beslenerek tedavisi yapılabilir.

3.Tip Selülit : Erken yaşlarda oluşan selülitin, ilerleyen yaşlarda nodüle dönüşüp daha sert bir hal alması ile 3.tip selülit problemi ortaya çıkar. Bu selülit tipinin tedavi sürecinde özel kremler kullanılır ve mezoterapi seansları uygulanır. Bu soruna sahip kadınların mutlaka egzersiz yapmaları gerekir. Yapılacak egzersizlerle deri ve kaslar güçlendirilir.

Selülit Nedir? Selülit Neden Olur? Tedavisi

Selülit Tedavisi

İlerleyen teknoloji ile beraber günümüzde selülit sorunun tedavisinde kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Selülitin tipine göre uygulanan yöntemler;

Ultrasonla Selülit Tedavisi : Ultrason cihazından gönderilen ses dalgaları ile karın ve uyluk bölgelerinde yağ oranları azaltılır. Tedavi süreci 3 ay kadar sürebilmektedir.

Akustik Dalga Tedavisi : Selülitli bölgelere uygulanan titreşimler ile kolajen üretimi arttırılır. Buradaki amaç, cildin kaybettiği elastik özelliğini geri kazandırabilmektir. Birkaç tedaviden sonra olumlu sonuçlar gözlemlenebilir.

CoolSculpting ile Selülit Tedavisi : Bu tedavi yönteminde cilt altında bulunan yağ hücreleri dondurularak parçalanır. Daha sonra bu parçalar farklı bir yöntemle bulunduğu bölgeden alınır. Tedavi süreci 1 seneye kadar sürebilmektedir. 4. Aydan sonra gözle görülür sonuçlar ortaya çıkarç

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi : Ciltte bulunan mezoderm tabakasına küçük iğne uçları ile az miktarda enjeksiyon uygulanır. Seans süresi yaklaşık 40 dakika kadar sürmektedir. En iyi sonuçları almak için yaklaşık 10 seans uygulama yapılır. Kadınlar tarafından en fazla tercih edilen yöntemlerin başında gelir.

Cellfina ile Selülit Tedavisi : Bu tedavi yönteminde cilt altında oluşan sert yağ kütlelerinin kırılması için iğne kullanılır. Herhangi bir cerrahi yönteme ihtiyaç duyulmaz. En iyi görünümün kazanılabilmesi için tedavi süreci birkaç yıl sürebilmektedir.

Vakum Terapi ile Selülit Tedavisi : Celfina yönteminde olduğu gibi cilt altında oluşan sert yağ kütleleri parçalanır. Ancak bu yöntemde küçük bıçaklara sahip bir cihaz kullanılır. Bu yöntemde de en iyi sonucu alabilmek için birkaç yıl uygulama yapılabilir.

Lazer ve Radyofrekans Tedavileri : Tedavi sırasında kızıl ötesi ışık ve diyot lazer enerjisi kombinasyonu kullanılarak doku masajı uygulanır. Lazer ışığına maruz kalan sert yağ kütleleri kırılır. Yaklaşık 6 ay sonra istenilen sonuçlar gözle görülmeye başlar.

Endormoloji ile Selülit Tedavisi : Vakum tedavisi ile benzerlik göstermektedir. Selülit olan bölgelere özel teknikler ile masaj yapılır. Tedavi sürecinde morarmalar meydana gelebilir, ancak endişe edilecek bir durum yoktur. Süreç, 12 ay kadar sürebilmektedir.

Karboksiterapi ile Selülit Tedavisi : Bu yöntemde cilt altında bulunan tabakaya kan akışını hızlandırmak için karbondioksit enjekte edilir. Yaklaşık 10 seans sonra istenilen sonuçlar gözle görülebilir.

Selülit Sorunu Olanlara Öneriler

 • Gün içerisinde en az 2,5 litre su tüketilmelidir.
 • Selülitin oluşmasına neden olan aşırı yağlı besin tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Tuz ve şeker tüketimi kısıtlanmalıdır.
 • Sigara ve alkol kullanımı sınırlandırılmalıdır.
 • Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
 • Hızlı kilo alıp vermekten kaçınılmalıdır.
 • Kilo verilerek aşırı yağlardan kurtulmak gerekir.
 • Östrojen seviyesini dengelemek için karnabahar, brokoli, lahana, Brüksel lahanası gibi ile beslenilmelidir.
 • Gereksiz yere ilaç kullanılmamalıdır.
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Konserve tarzı besinler tüketilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı