Ses kısıklığına ne iyi gelir ?

  • Mesut YEŞİLYURT

Çeşitli faktörlerin etkisiyle, ses tellerinde oluşan hasarlar, ses kısıklığına neden olur. Ses kısıklığı, bazen sesin tamamen kaybolup fısıltı şeklinde çıkması, bazen normalden daha kalın ve çatallı çıkması şeklinde ortaya çıkar. Bu son derece rahatsız edici problem, şiddetli grip ve soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu, aşırı sigara kullanma, soğuk havalarda uzun süre dışarıda kalma, fazla soğuk su içme ve çok yüksek sesle uzun süre bağırma gibi durumlar sonucu ortaya çıkar. Ses telleri hassas olan ve sık sık ses kısıklığı yaşayan kişiler, seslerini çok fazla zorlamamaya, aşırı soğuk içecekler tüketmemeye, sigara içilen ve nemli olmayan kuru ortamlardan uzak durmaya dikkat etmelidir. Ses kısıklığı, evde uygulanabilecek bazı pratik yöntemlerle birkaç gün içinde düzelebilir. Bu yöntemlerden, en etkili olanları, burada sizlerle paylaşacağız:

ses kısıklığı*Ses kısıklığı yaşıyorsanız ve konuşmakta zorlanıyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey, bulunduğunuz ortamın havasını nemlendirmektir. Klima ve kalorifer gibi ısıtıcılar, odadaki havayı kurutur. Bunu önlemek için, odada sürekli, ağzı açık kaplarda, kaynar su bulundurmalısınız.

*Ilık ballı süt, hem boğazı yumuşatmaya hem de ses kısıklığını gidermeye yardımcıdır. Bir su bardağı ılık süte bir tatlı kaşığı bal ve bir tutam da karabiber ekleyip günde birkaç kez içerseniz, sesinizin kısa sürede normale döndüğünü göreceksiniz.

*Ses kısıklığına iyi gelen yöntemlerden biri de, zencefil, bal ve limon karışımıdır. Bir çorba kaşığı bal, bir çay kaşığı zencefil ve yarım limonun suyunu karıştırın. Günde 3-4 defa, birer tatlı kaşığı bu karışımdan alın. Birkaç saniye boğazınızda bekletip yutun.

*Ses kısıklığı probleminde,  en etkili uygulama, pekmezdir. Genellikle kırsal bölge halkının uyguladığı bu yöntem, pek fazla bilinmemekle beraber, son derece faydalıdır. Günde, 4-5 defa, birer tatlı kaşığı pekmez, boğazda bir süre tutulup yutulur. Aynı gün içinde, sesin yavaş yavaş açıldığı görülecektir.

*Az bilinen bir başka yöntem de soğan suyudur. İçimi biraz zor olmakla beraber, ses kısıklığını gidermede çok faydalı bir uygulamadır. Bir adet soğanı, 4-5 parçaya bölüp 2 bardak suda kaynatın. Soğanları süzüp, suyuna birkaç damla limon ve bir kaşık bal ekleyerek 2-3 saatte bir, birkaç yudum için. Gün içinde sesiniz eski haline dönecektir.

Bir önceki yazımız olan Mide bulantısına ne iyi gelir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI