Bilgi

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gözlük kullanan kişiler için SGK gözlük hakkı sorgulama bulundurmaktadır. Aldığınız ilk gözlük SGK tarafından karşılanmaktadır. Fakat gözlüğünüzü yakın zamanda değiştirmek isterseniz bunun için SGK gözlük hakkınız bulunmaz. Alacağınız gözlüğün ücretini kendiniz ödemek zorunda kalırsınız. Peki, SGK gözlük hakkı ne zaman yenilenir?

Gözlük hakkınız kullandığınız gözlüğün üzerinden 3 yıl geçtikten sonra yenilenir. Ancak gözünüzde ciddi bir numara değişimi varsa gözlük yenileme hakkınız bulunabilir. Muayene sonucunda doktorunuzun değerlendirmesi ve verdiği reçeteye göre gözlük yenileme hakkınız olup olmadığı sistem üzerinde belli olmaktadır. Sizlerde değişim hakkınızı öğrenmek istiyorsanız SGK Gözlük Hakkı Sorgulama işlemini yapmalısınız.

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama işlemini birçok farklı yöntem ile yapabilirsiniz ve değişim hakkınızı öğrenebilirsiniz. Sms yolu ile sorgulama yapmak için telefonlarınızdan 5502’ye CERCEVE yazıp boşluk bırakıp TC Kimlik Numaranızı yazıp tekrar boşluk bırakıp Aile Sıra Numaranızı yazarak sms gönderin.

Geri bildirim olarak size sms ile çerçeve hakkınızın olup olmadığı mesaj olarak gönderilecektir. Cam hakkınızı öğrenmek içinde yine 5502’ye CAM yazıp boşluk bırakarak TC Kimlik Numaranızı yazın tekrar boşluk bırakın ve Aile Sıra Numaranızı da yazarak sms gönderin. Çerçeve işleminde olduğu gibi geri bildirim olarak size bilgilendirme yapılacaktır.

Bir diğer yöntem ise internet üzerinden gözlük hakkı sorgulamasıdır. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlk yaşından itibaren ve 18 yaşını doldurmuş fakat 19 yaşından gün almamış çocuklara kadar durum biraz daha farklıdır. Yetişkinlerden farklı olarak çocuğun büyümesiyle birlikte daha önce almış olduğu gözlüğü kullanamaz hale geldiyse sağlık kurulu ile belgelenmesi şartıyla çocukların gözlükleri yenilenebilir. Yetişkinlerde büyüme ve gelişmeyle ilgili bir durum söz konusu olmadığı için böyle bir yenileme hakkı yoktur. Ancak göz muayenesinden sonra 0,5 diyoptrilik değişiklik varsa 3 yıllık süreyi beklemeden gözlük yenilenebilir.

Bu uygulamayla birlikte SGK keyfi durumlarda değil sağlık ile ilgili problemlerde kişilere gözlük hakkı vermektedir. Eğer göz sağlığınızı bozabilecek bir durum varsa zaten kontrolünüzde belli olur ve SGK tarafından gözlüğünüz yenilenebilir. Sizler de gözlük hakkınızı öğrenmek istiyorsanız yazmış olduğumuz yöntemleri uygulayarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Gözlük Nasıl Sorgulanır?

Sgk gözlük hakkı sorgula yapıldığı zaman karşınıza üstte ki gibi ekran gelecektir. Ben kendi hakkımı sorguladığım zaman haklarımın mevcut olduğunu görmekteyim. Yakın çerçeve, uzak çerçeve, sağ cam, sol cama kadar alabileceğiniz çeşitli gözlük ve cam türleri mevcuttur. Bu hakkınızı sorgulamadan kesinlikle gözlük almayın, gözlükçüler hakkınız olsa dahi kullanıp yok deme imkanı mevcuttur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı