BüyüteçNet

Shrinkleme Nedir? Nerede Kullanılır?

Ürün sevkiyatı esnasında lojistik uzmanları tarafından tercih edilen shrinkleme yöntemi, mevcut olan ürün paketinin üzerine başka bir ambalaj malzemesi ile ürünü muhafaza etme, ambalajın formunu koruma, kolay tasnif edilebilme ve kolay sevkiyatı sağlamaktır. Bu sayede kullanıcılara sağlıklı bir şekilde ulaşır. Lojistik uzmanları için ise kolay tasnif sağlayarak sevkiyatı kolaylaştırmaktadır.

Birçok yöntem arasında en çok tercih edileni ürünler bir platin üzerine alınarak etrafının plastik filmlerle çevrilmesi gerek duyulması halinde farklı materyallerle ambalajın sağlamlaştırılması işlemidir. Bu sayede ürünün kapladığı alan küçülerek alandan tasarruf edilmesi sağlanır. Shrinkleme işlemi shrink makinelerinin shrink için tasarlanmış shrink filmlerini bir araya getirilmiş malzemeleri kaplar. Bu faaliyeti shrink makinesi iki aşamalı olarak gerçekleştirir. İlk aşamada ürünlerin etrafı plastik film ile kaplanır. Müteakip aşamada ise kaplanmış olan filme ısı tatbik edilmesi için shrink makinesinde bulunan ısı tüneline giren malzemeler ısıtılarak büzülmesi sağlanır. Shrink makinesi manuel ve otomatik seçenekleriyle Maripak’ta satışa sunuluyor.

Shrinklemenin Kullanım Alanları

Malzeme sevkiyatında büyük kolaylık sağlayan yöntemin amaç ve fonksiyonları bulunmaktadır. Kullanılma alanı oldukça yaygındır. Genel olarak başka bir pakete sahip ürünlerde kullanılabildiği gibi pakete sahip olmayan ürünlerde de kullanıldığı görülmektedir. Gıda, temizlik maddeleri, makine parçaları, elektronik ürünler, basılı kâğıt ürünleri, tazeliğini muhafaza etmesi gereken ürünlerde kullanılmaktadır. Makinelerin özelliği sayesinde kitap, dergi, broşür gibi küçük malzemeler paketlenebildiği gibi palet üzerinde büyük boyutlu malzemelerinde paketlenebilmesi sağlanır.

Shrinklemenin amaçları genel olarak ürünlerin dış etkenlerden korunması yönündedir. Ürünlerin paketli veya döküm halde temiz olarak bulundurulması sağlanabilir. Ürünlerin kaybolması, çalınması, satın almadan açılmasına engel olur. Ürünlerin daha önce kullanılmadığı belirtilen şartları muhafaza ettiğini göstermektedir. Ürünlerin mikrop, bakteri, zararlılara karşı korumayı sağlamaktadır. Ürünün paketlenerek dağıtılması ile başka biri tarafından satılmasını, dağıtılmasını veya armağan edilmesine engel olma sağlanabilir.

Ürünlerin taşıma, bekleme ve depolama aşamasında yağlanmasına, ıslanmasına, rutubet almasına karşı dayanıklılığını artırarak dış etkenlerden korur. Basılı kâğıt ürünlerinin bozulmadan ve zarar görmeden kullanıcılarına ulaştırmasını kolaylaştırır. Bu ürünlere zarar vermeden üzerlerine adres etiketi, tanıtım yazısı ve uyarı etiketi yapıştırılabilmesine imkân sağlar. Gıda ürünlerinin taşıma, depolama ve beklemesi esnasında tüketicilere ulaştırılıncaya kadar su kayıplarına engel olarak tazeliğini muhafaza etmelerinde çözüm sağlar.

Shrinklemenin fonksiyonları malzemenin sağladığı etkilerin kullanılmasıdır. Shrinklenen malzeme birden fazla olan küçük paketi kolay taşınabilmesi ve nakliyesi için tek bir paket haline getirilebilmektedir. Bu sayede taşıma, muhafaza, depolama kolaylıkları sağlar. Dış ve iç ortamlarda kullanılabilecek barkot, grafik, kullanma talimatları, yönergeler, reklam afişlerinin uzun süre yıpranmadan muhafazasını sağlar. Taşıma kolaylığı sağlamak, ürünlerin estetik görünümün muhafazası maksadıyla kullanılabilmektedir. Malzemeleri bir arada tutarak ve gruplayarak depolama alanından tasarruf edilmesine kolaylık sağlamaktadır. Kendi başına zayıf paketlemesi olan ürünlerin dış etkenlerden koruyacak sağlam bir paketleme sağlar.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ