Teknoloji

Siber Saldırı Nedir?

Siber kelimesinin kökeni sibernetik bilimdir. Sibernetik bilim insanlarla makinalar arasındaki iletişimi inceleyen bilim dalıdır. Siber saldırı bildiğimiz anlamda günlük hayatta yaşadığımız saldırıdan çok ta farklı bir şey değildir. Günümüzde siber internet ortamında gerçekleşen olayları anlatır. Saldırının internet üzerinden gerçekleşmesine siber saldırı denir. Evimizdeki kıymetli eşyaları nasıl koruma altına almaya çalışıyorsak, siber alemde de önemli bilgilerimizi korumak için bir takım önlemleri almamız gerekir. Siber saldırı gerçek dünyada yaşadığımız saldırılardan daha tehlikeli ve görülme sıklığı daha yüksektir.

Siber Saldırı Nedir? (Kısa Bilgi)

Siber saldırılar tamamen zevk amaçlı yapılabildiği gibi, gerçek anlamda saldırı özelliği taşıyan sistemlere zarar vermek amaçlıda yapılabilmektedir. Zevk amaçlı saldırılar aslen zarar verme eğilimi değil genç kişilerin kendince eğlenmek ve reklamlarını yapması amacını taşır. Bu gurup siber saldırılar içinde yalnızca küçük bir kesimi oluşturur. Günümüzde gerçek anlamda saldırılar kategorisine giren ve çok daha büyük bir sıklıkla görülen ise veri sistemlerine yapılan saldırılardır. Burada saldırının amacı saldırılan kişi ya da kurumdan bilgi sızdırmak, dosya tahribi, servis dışı bırakma gibi eylemlerle, maddi ya da manevi anlamda zarar vermektir.

Bir bankanın ya da devlet kurumunun müşterilerine hizmet veremez hale getiren saldırılara, DDOS (Distributed Denial of Service Attack) saldırılar denir. Burada amaç kişilerin hizmet almasını önlemektir. Hedeflenen kurum sisteminin, kaynakları ya da bant genişliği doldurulup istila edilerek gerçekleştirilen saldırılardır. Hali hazırda virüs bulaştırılmış, zararlı yazılım bulunan, birden çok bilgisayar kullanılarak yapılan saldırılar olduğu için DDOS saldırılarda saldırganı bulmak nerede ise imkansızdır. Genel olarak bir gurup tarafından organize edilen saldırılardır.

Siber Saldırı Nedir?

Siber Saldırının Zararları

Başta, büyük firmaların ve devlet kurumlarının olmak üzere herkesin ağlarını koruması çok büyük bir önem taşır. Ağa gelebilecek her türlü zararı engellemek bilgisayar kullanıcılarını bilinçlendirmek, güvenlik duvarı yapılandırmaları, anti virüs programları kullanmak ve mevcut programları güncel tutmaktan geçer.

Son yıllarda siber zorbalık olarak adlandırılan farklı bir saldırı tipide gelişmiştir. Burada amaç kişileri tehdit etmek ya da küçük düşürmektir. Kişilerin bilgisayarlarında mevcut video, yazışma resim gibi materyallerini kendilerinin bilgisi ve izni olmadan sosyal medya ortamında paylaşılmasını kapsayan bir saldırı türü olarak siber zorbalık, kurumlardan ziyade genç yaştaki internet kullanıcılarına yönelik olarak yapılan saldırılardır.

İnsan faktörünün olduğu yerde ne kadar güvenlik önlemi alırsanız alın yüzde yüz güvenlikten söz etmek mümkün değildir. Mutlaka güvenlik kaçakları oluşur. İşte bu yüzden özellikle şirketlerin ve devlet kurumlarının siber saldırı ihtimaline karşı sürekli olarak yedek almaları hayati önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İşim gereği Şehirler arası Nakliyat Yapanlar firmasında sekreterlik yapmaktayım. Bu şekilde güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Uğraş vererek güzel makale yazmışsınız. Bilgileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı