Bilgi

Siğil için Hangi Doktora Gidilir?

Deri üst tabakasına veya mukozaya yerleşen HPV’nin meydana getirdiği bir çeşit deri enfeksiyonudur. HPV’nin 120’den fazla çeşidi vardır. Bu çeşitliliğe göre de vücudun farklı yerlerinde siğil oluştururlar.

Genel olarak cilt renginde olan siğiller kabarık ve sert olurlar. Siğil vücudun her yerinde oluşum gösterebilir ve hızlıca önlem alınması gerekir. Siğillere en sık rastlanılan yerler;

  • Eller,
  • Parmaklar,
  • Ayaklar,
  • Genital bölgedir.

Siğil Tedavisi için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Siğil problemi yaşıyorsanız ve siğil için hangi doktora gidilir veya hangi bölüme gidilir diye düşünüyorsanız bu konuda siğilin oluşum yerine iki farklı cevap vardır. Eğer siğil genital bölgede oluşmuşsa genel cerrahi bölümüne başvurulmalıdır. Kadınlar genital bölgedeki siğiller için ayrıca jinekoloğa da gidebilir. Bunun dışında vücudunuzun el, parmak, ayak veya yüz gibi bölümlerinde çıktıysa da cildiyeye başvurmalısınız.

Siğil hızlı bir şekilde bulaşım gösterebilen bir oluşumdur. Bir başka kişiye temas ile ortak kullanım alanları yoluyla veya cinsel ilişki ile bulaşabilir ve hatta elinizde olan bir siğili fark etmeyip elinizi ağzınıza, yüzünüze götürseniz yine kendi kendinize de bulaştırabilirsiniz. Bu sebeple vücudunuzun herhangi bir yerinde siğil çıktığında, siğil için hangi doktora gidilir veya hangi bölüme gidilir sorularına da cevap bulduğunuzda hemen doktora başvurmalısınız.

Siğil tedavisinde ise ne yazık ki HPV’yi yok edecek bir yöntem bulunmamaktadır. Yalnızca o an oluşum göstermiş siğiller ilaç, dondurma veya yakma yöntemleri ile ortadan kaldırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı